bifikirbifikir

Kurtalan Ekspres

Kurtalan Ekspres

Kurtalan Ekspres, Türk rock müziğinin ilk ve en önde gelen temsilcilerinden biridir. 1972 yılında, usta müzisyen Barış Manço’nun öncülüğünde başlayan proje, 1973 yılında Kurtalan Ekspres adıyla bir müzik grubunun kurulmasıyla devam etti. Kurtalan Ekspres, ismini Haydarpaşa – Kurtalan hattında çalışan ve grupla aynı ismi taşıyan trenden aldı. Kuruluş aşamasında kalabalık bir ekip Kurtalan kadrosunu oluşturuyordu. Murat Ses, Celal Güven, Nur Morel, Caner Bora, Mithat Danışman, Otay Aldoğan, Ohannes Kemer grubun kemik kadrosunda yer aldı.

Barış Manço’ya konserlerinde ve albümlerinde eşlik etmesi adına kurulan grup, yalnızca Manço’ya eşlik etmedi onunla birlikte Anadolu rock’a nefes vermeyi başardı. 1976 yılına kadar kurucu ekipten birçok kişi ayrıldı. Onların yerine 1976 yılında gelen, Ahmet Güvenç, Feyman Uğurdemir ve Kılıç Danışman grubun hem vizyonunu hem de formasyonunu değiştirdi. 1978 yılında, Ohannes Kemer’in yurtdışına gidişiyle Bahadır Akkuzu’nun gruba katılması ise efsane Kurtalan kadrosunun tamamlanması anlamına geliyordu.

Kurtalan Ekspres, Barış Manço ile birlikte Anadolu turnelerinde binlerce konser verdi. Manço ile birlikte ülkemizi ve müziğimizi yurtdışında temsil etme imkanı buldu. Hepsinde de son derece başarılı bir performans ortaya koyan Kurtalan Ekspres, Türkiye’nin en önemli müzik gruplarından biri haline geldi. Kurtalan, yaptığı besteler ve yazdığı sözler ile Anadolu ya da etnik rock akımının hem yurtiçinde hem yurtdışında en önemli temsilcilerinden biri oldu.

Barış Manço’nun vefatına kadar onunla etle kemik gibi bütünleşen Kurtalan Ekspres, ünlü sanatçının aramızdan ayrılması ile birlikte bir süre başka bir büyük usta Cem Karaca ile çalıştı. Daha sonra müzik kariyerine ara verme kararı alan Kurtalan Ekspres, 2003 yılında 3552 albümü ile sahnelere geri döndü.

2011 yılına kadar, konser ve sahne performansları ile var olmaya devam eden grup, bu süreçte Bahadır Akkuzu’nun vefatı ile büyük bir yıkım yaşadı. Yine de yoluna devam etme kararı alan Kurtalan, Bahadır Akkuzu, Barış Manço ve grupta emeği geçip aramızdan ayrılan herkesin anısına ‘’Göğe Selam 1’’ albümünü yaptı. Albüm büyük bir başarı yakalayınca 2013 yılında, ‘’Göğe Selam 2’’ yi yayınlayan Kurtalan Ekspres, yenilenen kadrosu ile rock müzik severlerin kulağının pasını silmeye devam etti.

Kurtalan Ekspres, 2022 yılı itibari ile aktif müzik çalışmalarını sürdürüyor ve Anadolu rock ruhunu yaşatmaya devam ediyor.

İlgili İçerikler

ABD’de doğan rap müzik, öyle bir ivme yakaladı ki günümüzde tüm dünyada sevilerek dinleniyor. Bu müziğin en güçlü temsil edildiği...

Döneme damgasını vuran şarkıları, dansları ve kostümleri ile adeta kalbimize taht kurmayı başaran ve üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin...

Ünlü müzisyenlerin 27 yaşında gerçekleşen zamansız ölümleri tesadüf olabilir ama bu gerçekten de trajik bir tesadüf. 27’ler kulübü mitolojisi, 1970'lerde...

En popüler sanat dallarından biri olan müzik, uzun yıllardır hayatımızın nerdeyse ayrılmaz bir parçası konumunda. İnsan duygularını ve düşüncelerini aktarmak...

0

(0)

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Rap müzik dünyasında Hidra mahlası ile tanınan ve asıl ismi Fatih Uslu olan ünlü sanatçı,...

Ezhel

Yaptığı şarkıların pek çoğu yüz milyonlarca dinlenen, yeni nesil Türkçe rap’in en ünlü isimlerinden biri...