bifikirbifikir

Gotama Buda

Gotama Buda

Hindistan gibi mistik bir coğrafyanın temellerini atan kişi hiç şüphesiz Gotama Buda’dır. Buda’nın M.Ö 560 yılı civarında doğduğu tahmin ediliyor. Yine de Buda’nın doğumuna ve hayatına dair kesinleşmiş bilgiler mevcut değil. Belki de dünya tarihinin en büyük ruhani lideri olan Buda, babasının hüküm sürdüğü krallık topraklarında çocukluğunu ve gençliğini geçirdi. Nepal sınırında bir kabile kralı olan babası sayesinde Buda, sarayda büyüdü ve gerçek hayattan uzak tutuldu. Gerçek adı Sidarta Gotama olan ünlü düşünce adamı, babasının ona sunduğu hayatı tamamen reddetti. Genç yaşından itibaren Hint tanrısı Brahma’ya insanlığı acıdan, kederden ve zorluklardan kurtaracağına söz verdi. Buda’yı bundan sonra zorlu bir hayat karşıladı.

Buda, 29 yaşında söz verdiği gibi insanların sorunlarını çözmek için yola koyuldu. Karısını ve çocuğunu geride bırakarak insanların dertlerini çözmek için elinden ne geliyorsa yaptı. Bu konu hakkında düşündü ve dersler aldı. Kendisini din alimlerinin eğitimine tabii tuttu. Meditasyon ve benzeri mistik yöntemler ile kurtuluş yolunu ve kendini bulmaya çalıştı. Tüm bu süreçler onu dünyanın en bilge düşünürlerinden biri haline getirdi. Ruhani bir lider olmasını sağladı. Kendisine ait bir dini inanışın gelişimine yol açtı. Tanrısı olmayan din olarak bilinen Budizm’in kurucusu Buda, dünyanın seyrini değiştiren en önemli insanlardan biri oldu. Onun öğretileri ve anlattıkları milyonlarca insanı derinden etkiledi.

Buda, öğretilerini insanlara aktarmakla ve aydınlığa ulaşmakla ilgilenerek ömrünü geçirdi. Bütün hayatını bu uğurda harcadı. Yine insanlara bildiklerini aktarmak için seyahat ettiği sırada, 80 yaşındayken hayata veda etti.

Gotama Buda, Budizm dininin kurucusu ve doğu felsefesinin en önemli figürlerindendir. Onun yolundan giden insanlar günümüzde bile azımsanmayacak kadar çoktur. Bu nedenle Buda, dünyanın gelmiş geçmiş en önemli insanlarından biridir.

İlgili İçerikler

Modern insanın ortaya çıkışı ile felsefenin doğuşu hemen hemen aynı döneme dayanır. İnsan, fiziki evrimini tamamlarken düşünsel açıdan da kendini...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Irina Gaidamachuk 1972 yılında Sovyetler Birliği’nde dünyaya geldi. Küçük bir kızken bile ailesinin onu kontrol...