bifikirbifikir

Faruk Fatih Özer

Faruk Fatih Özer

Tüm dünyada, son yıllarda oldukça popüler hale gelen kripto para sektörü ülkemiz Türkiye’de de oldukça yoğun ilgiye maruz kaldı. Kripto paralara gösterilen yoğun ilgi yeni bir sektörün doğmasına neden oldu. Türkiye’de yasal bir mevzuat kapsamında olmayan Kripto para borsası kurmak ve işletmek pek çok yatırımcının kazanç kapısı oldu. Tabiri caizse mantar gibi çoğalan yerli kripto para borsalarının popülerliğin doruğuna ulaştığı anda gelen bir haber tüm sektöre olan güveni azalttı ve kripto sektörü bu durumdan büyük yara aldı.

Faruk Fatih Özer, tam olarak bilinmemekle birlikte 1994 yılında Kocaeli’nde doğdu. Bazıları ise onun 1993 yılında İstanbul’da doğduğunu iddia ediyor. Tam manada hangi diplomaya sahip olduğu veya finans bilgisinin nereden geldiği de bilinmemesine rağmen 2017’de Thodex isimli şirketi kurarak kripto para piyasasına hızlı bir giriş yapan Özer, kısa sürede şirketinin yıldızını parlatmayı başarmıştı. Reklamlarında çok ünlü isimlerin rol aldığı Thodex kripto para dünyasında yaptığı kampanyalar ile yatırımcı çekmeyi de başarmıştı. Bu sayede, ekonomi programlarına konuk olarak çıkacak kadar adı yücelen Faruk Fatih Özer, 2021 yılında bombayı patlattı.

Thodex isimli kripto para borsasının kurucusu ve CEO’su Faruk Fatih Özer, cumhuriyet tarihinin en büyük vurgunlarından birini yaparak, Nisan 2021’de Arnavutluk’a kaçtı. Özer, Arnavutluk’a kaçmadan önce Thodex’e erişim engeli getirdi ve Thodex’ten işlem yapan kripto yatırımcılarının, bu borsadaki tüm mal varlığını zimmetine geçirdi. 2 gün boyunca ulaşılamayan borsada önce teknik sorun olduğu açıklandı. Daha sonra ise Thodex tamamen işlemlere son verdi. Yaklaşık 400 bin üyenin yatırımından elde ettiği, 2 milyar dolara yakın para ile kayıplara karıştığı iddia edilen Faruk Fatih Özer hakkında Interpol “kırmızı bülten” ile yakalama kararı çıkardı. Daha sonra yatırımcılardan yaptığı vurgunun gerçek miktarının 150 milyon dolara olduğu anlaşılan Özer, 3 ayrı suçtan 40 bin yıla kadar hapis istemiyle yargılanmak üzere halen aranıyor.

İlgili İçerikler

İnsanlara çeşitli vaatler veren, umut satan ya da insanları psikolojik baskı altına alıp onlardan para talep eden kişilere maalesef hepimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Deli Mi Ne? isimli Youtube kanalı ile ünlenen ve kısa sürede büyük bir izleyici kitlesine...