bifikirbifikir

Dali Atomicus - Philippe Halsman

Dali Atomicus - Philippe Halsman

İspanyol ressam Salvador Dali’nin en ünlü fotoğraflarından biri olan Dali Atomicus, 1948 yılında Philippe Halsman tarafından çekilmiş. Dali’yi kapalı bir odanın içinde bazı objelerle ve üç kediyle birlikte havada asılıymış gibi gördüğümüz bu fotoğraf karesi, Halsman’ın anlattıklarına göre yaklaşık altı saatlik bir emeği içinde barındırıyor. Fotoğraf tümüyle gerçeküstü bir atmosfere sahip. Ancak çekildiği dönemde Photoshop ve benzeri yazılımlar olmadığı için, hem Halsman’ın asistanlarının hem de canlı çekim tekniklerinin sayesinde böyle bir kare yakalanabilmiş.

Dali Atomicus’ta havaya zıplamış olan Dali’nin önünde, üzerine bir resim çizilmiş olan bir şövale olduğunu görüyoruz. Resmin sağında Dali’nin Leda Atomica isimli tablosunun henüz bitmemiş bir versiyonu bulunuyor. Keza fotoğrafın isminin Dali Atomicus olarak seçilmesi de bu tabloya bir gönderme. Fotoğrafın ön planında solda bir sandalye ve havaya fırlatılmış bir kova su görüyoruz. Sağ tarafta da havaya fırlatılmış olan üç kedi yer alıyor. Kedilerden ikisi havada yan yana dururken, bir tanesi de daha yüksekte ve suyun içinde fotoğraflanmış.

Gelelim bu fotoğrafın nasıl çekildiğine: Fotoğraftaki sandalye Halsman’ın eşi tarafından tutuluyormuş. Şövale iplerle tavana bağlanmış. Suyu ve kedileri havaya fırlatma görevi ise Halsman’ın asistanlarına verilmiş. Halsman fotoğrafı çekmeden önce saymaya başlıyor; üçe geldiğinde asistanlar kedileri ve suyu fırlatıyor, dörde geldiğinde de Dali havaya zıplıyormuş. Bugün Dali Atomicus ismiyle bildiğimiz fotoğraf karesi yakalanabilene kadar, yaklaşık altı saat harcanmış. Çekim esnasında üzeri boş olan şövaledeki resim ise Halsman tarafından sonradan eklenmiş.

İlgili İçerikler

Günümüzden neredeyse iki asır önce icat edilen fotoğraf makinesi, hayatımıza girdiği andan bu yana unutmak istemediğimiz anları ölümsüz kılmamızı sağlıyor....

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Yönetmenliği ve senaristliği Andres Baiz’e ait olan ve 2011 yılında beyazperdede boy gösteren İspanya -...

Bozkır

Yapımcılığı ARC Film tarafından üstlenilen ve başarılı yönetmen Bahadır İnce’nin imzasını taşıyan polisiye dizisi "Bozkır",...