bifikirbifikir

Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği (Lunch Atop a Skyscraper)

Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği (Lunch Atop a Skyscraper)

Büyük Buhran ismiyle de anılan 1929 Dünya Ekonomik Bunalımı, etkisi başta Amerika olmak üzere neredeyse tüm ülkelerde keskin olarak hissedilen büyük bir krizdi. 1930’lu yılları tümüyle etkileyen bu küresel krizden sanayileşmiş ülkelerin her biri nasibini aldı. Bugün, Büyük Buhran’a ilişkin çok sayıda farklı kaynağa ulaşmak ve bu dönemde dünyada yaşanılan trajediler hakkında detaylı bilgi sahibi olmak mümkün. Ancak tüm bu kaynakların yanı sıra, Büyük Buhran’ı simgeleyen dünyaca ünlü bir fotoğraf da var. Kim tarafından çekildiği hâlen tam olarak belirlenememiş olan, ancak 1932 yılında çekildiği bilinen bu fotoğraf; “Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği” ismiyle anılıyor. Fotoğraf karesinde yer alan kişilerin kimliği hakkında da henüz kesin bir bilgi bulunmuyor.

Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği, New York’un merkezinde yer alan Rockefeller Center‘ın inşaatı sırasında çekilmiş bir fotoğraf. Fotoğrafta on bir erkek işçinin yerden 256 metre yükseklikteki bir çapraz kiriş üzerinde oturarak yemek yediğini görüyoruz. Ayaklarını kirişten sarkıtmış olan işçiler, bu kadar tehlikeli bir pozisyonda oturmalarına rağmen hiçbir güvenlik önlemi almamış durumdalar. Fotoğrafın arka planına baktığımızda, New York’un halen yoğun bir inşaat halinde olduğunu da gözlemleyebiliyoruz. Keza fotoğrafın çekilme amacının da, Büyük Buhran’a rağmen New York’un hala ayakta olduğunu herkese göstermek olduğu düşünülüyor.

20 Eylül 1932 tarihinde çekildiği bilinen bu fotoğraf, kamuoyuyla ilk olarak 2 Ekim 1932 tarihinde New York Herald Tribune gazetesinde yayınlanarak paylaşıldı. Fotoğrafı çeken kişinin kim olduğu da yıllar boyunca netleştirilemedi. Çünkü o gün Rockefeller Center’da çok sayıda fotoğrafçı vardı ve birçoğu kirişte duran işçileri fotoğraflamak için harekete geçmişti. 2000’li yıllarda, fotoğrafın Charles C. Ebbets’e ait olduğu iddia edildi. Ancak fotoğrafın negatifini elinde bulunduran Corbis adlı arşiv şirketi, fotoğrafın durumunun hâlen anonim olduğunu belirtiyor.

Bir Gökdelen Tepesinde Öğle Yemeği, ilk bakışta spontane çekilmiş bir fotoğraf karesi gibi anlaşılabilir. Ancak araştırmacılar, fotoğraf karesinin tamamen planlanmış olduğunu düşünüyor. İsmi 1988 yılında GE Binası olarak değiştirilen Rockefeller Center’ın kirişinin ardında görülen New York silüeti, yaklaşık 15 milyon kişinin iş aradığı bu dönemde New York’un yıkılmadığını ve büyümeye devam ettiğini gösteriyor.

İlgili İçerikler

Günümüzden neredeyse iki asır önce icat edilen fotoğraf makinesi, hayatımıza girdiği andan bu yana unutmak istemediğimiz anları ölümsüz kılmamızı sağlıyor....

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Yönetmenliği ve senaristliği Andres Baiz’e ait olan ve 2011 yılında beyazperdede boy gösteren İspanya -...

Bozkır

Yapımcılığı ARC Film tarafından üstlenilen ve başarılı yönetmen Bahadır İnce’nin imzasını taşıyan polisiye dizisi "Bozkır",...