bifikirbifikir

Bertrand Russell

Bertrand Russell

Tarihin gördüğü en büyük savaş karşıtlarından biri olan Betrand Russell, aynı zamanda Varoluşçuluk felsefesinin kurucularından biridir. Bazı çevreler onu, liberal veya pasifist olarak tanımlar. Ancak Russell, kendisini herhangi bir akıma bağlı olarak hissetmediğini söyler ve kendisine atfedilen sıfatların hiçbirini kabul etmez.

Bertrand Russell, 1872 yılında Birleşik Krallık topraklarında dünyaya geldi. Kendisi son derece aristokrat ve soylu bir aileye mensuptu. Ailesinde başbakanlık hizmetinde bulunmuş kişiler vardı. Yine annesi de Birleşik Krallık’ın eğitim alanında en saygın insanlarından biriydi. Hal böyle olunca Bertrand Russell’ın felsefe ve bilimle tanışması erken yaşta oldu. Kendisini bu alanda geliştirmek istemesi ise sürpriz olmadı.

Bertrand Russell’ın hayatındaki ilk kırılma ailesini erken yaşta kaybetmesinden sonra oldu. Daha sonra yanına yerleştiği dedesinin de hayatını kaybetmesiyle erken yaşta sorumluluk alması gereken bir çocuğa dönüştü. Evden eğitim almak zorunda kaldı. Bu dönemde büyük bir buhran içinde olan Russell, intihara ve depresyona eğilimliydi. Abisinin onu matematiğin önemli isimlerinden Öklid ile tanıştırması sonucu biraz olsun kendisine geldi. Matematik ve bilimle uğraşmak Russell’a iyi geliyordu. Bu çalışmalar ileride onu matematik alanında önemli bir eser olan ‘’Principia Mathematica’’yı yazacak olan iki önemli isimden biri yapacaktır. Matematik ile ilgili bulguları ve önermeleri onu dahi felsefeciler arasına sokacaktır.

Russell, matematik alanında üniversite okudu. Doktorasını aldıktan sonra ise politika ve sosyal teoriler üzerine çalışmalar yaptı. Kitaplar yayımladı. I. Dünya Savaşı’na en çok karşı çıkan isimlerden biri oldu. II. Dünya Savaşı sonrası Vietnam’da katliam yapan ABD’yi yargılayan heyetin başında bulundu. Savaş karşıtlığı ile ün yaptı. Yine II. Dünya Savaşı sonrası, politik değerlendirmelerine devam etti. Savaş karşıtlığı ve silahlanma karşıtı görüşlerini ısrarla savundu ve eylemleri ile bu savlarını destekledi.

Ünlü filozof, ‘’Batı Felsefesi Tarihi’’ adlı eseriyle 1950 Nobel Edebiyat Ödülünü kazandı. Uzun bir ömür geçiren Bertrand Russell, 1970 yılında, 97 yaşında hayata veda etti.

İlgili İçerikler

Modern insanın ortaya çıkışı ile felsefenin doğuşu hemen hemen aynı döneme dayanır. İnsan, fiziki evrimini tamamlarken düşünsel açıdan da kendini...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Klasik batı felsefesinin kurucusu Thales, geliştiricisi Sokrates ise zirve noktası da Platon’dur. Platon’un yazılı eserleri...