bifikirbifikir

Banker Kastelli (Abidin Cevher Özden)

Banker Kastelli (Abidin Cevher Özden)

1933 yılında Trabzon’un Sürmene ilçesine bağlı Kastel köyünde doğan Abidin Cevher Özden, gençlik yıllarında İstanbul’a geldi ve burada bir iş kurma kararı aldı. 1960’lı yılların başında Türkiye’de ilk defa bankerlik kavramını hayata geçiren figür Abidin Cevher Özden oldu. Devletin memurlara maaşlarının bir kısmı olarak dağıttığı bonoları düşük fiyattan nakite çeviren Özden, bu dönemde Banker Kastelli olarak anılmaya başladı. Kastelli lakabı doğduğu köy olan Kastel’den geliyordu. Kastelli, hamiline yazılı bonoları düşük fiyattan topladı; ancak devlet bonoların karşılığını ödemeyince battı ve bir süre ortadan kayboldu.

1970’li yılların başında Banker Kastelli fırtınası geri döndü. Hisse senedi piyasasında ve döviz alım satımında adını tekrar duyuran Kastelli, 1970’li yılların sonunda ise yine Türk finans sisteminin kendisine yarattığı fırsattan yararlandı. Devletin bankalar aracılığı ile düşük mevduat faizi ile para toplama çabası sonuç vermeyince çıkardığı mevduat sertifikaları Kastelli’ye yaradı. Bu sertifikaları düşük fiyattan alan Kastelli, halka paralarını kendisine getirmesi karşılığında çok daha yüksek faiz vereceğini iddia ediyordu. Aslında bir “ponzi sistemi” yaratan Kastelli, her yeni gelen katılımcıyı zincire ekliyor ve yeni gelenler kendisinden önceki katılımcının parasını ödüyordu. Bir nevi saadet zinciri kuran Kastelli, mevduat sertifikalarının satışı durdurulunca ikinci kez battı. Bu defa binlerce kişinin parası da Kastelli ile beraber sırra kadem bastı. Büyük şehirlerde kendi adına büroları bulunan Kastelli’nin kapısında uzun kuyruklar oluştu.

Meşhur “Bankerler Krizi”ne neden olan adam olarak Türkiye tarihine geçen Kastelli, ülkemizde finansal sistemin değişmesinde de etkili oldu. Türkiye Sermaye Piyasası Kanunu çıkarıldı ve Sermaye Piyasası Kurulu kuruldu. 1982 yılındaki Kastelli iflası ülkede büyük kriz çıkardı. Kastelli, apar topar Cenevre’ye kaçtı. Aynı yıl içinde Tunus’ta yakalandı ve ülkeye getirildi. Yıllarca süren davası devam ederken 8,5 yıl kadar cezaevinde kaldı.

Bunca spekülatif işin ardından, giriştiği yatırımcılık ve ticaret işleri de iyi gitmeyen Banker Kastelli, 2008 yılında kendi ofisinde intihar etti ve hayata gözlerini yumdu.

Yorumlar
14.06.2022 - 11:22
Bu herif amcamı dolandırmış zamanında hem de iki kez 😄 Ben İtalyan sanıyordum ama 😄
24.06.2022 - 11:48

Çok geçmiş olsun Utku Bey. Tüm Türkiye'den yüklü miktarda para toplamış maalesef, hatta filmlere konu olmuş bir adam kendisi. İtalyan değil ama "İtalyan İşi" bir hikayeye imza atmış Kastelli :)

İlgili İçerikler

İnsanlara çeşitli vaatler veren, umut satan ya da insanları psikolojik baskı altına alıp onlardan para talep eden kişilere maalesef hepimiz...

0

(0)

Benzer Şeyler

Dila Kent, asıl adıyla Dila Bozkaya, son yıllarda Youtube başta olmak üzere sosyal mecralarda fenomen...

Youtube’da kullandığı MuratAbiGF mahlası ile üne kavuşan ve Youtube Türkiye’nin en çok sevilen içerik üreticilerinden...

Klasik batı felsefesinin kurucusu Thales, geliştiricisi Sokrates ise zirve noktası da Platon’dur. Platon’un yazılı eserleri...