bifikirbifikir

AMD Radeon RX 6800 XT

AMD
AMD Radeon RX 6800 XT

Bilgisayar ve bilişim dünyasının dev üreticilerinden biri olan AMD, 2020 yılında, Radeon RX serisine ait iki ekran kartı modeli ile karşımıza çıktı. Aynı anda tanıtılan AMD Radeon RX 6800 ile AMD Radeon RX 6800 XT kullanıcılardan büyük ilgi gördü. Pek tabii ki bu iki model arasında AMD Radeon RX 6800 XT daha öne çıktı. Teknik özellikler açısından daha yukarıda olan Radeon RX 6800 XT, oyuncular ve yüksek grafik gerektiren programları kullananlar için oldukça iyi bir alternatif oldu. Bu sebeple, 2020 yılında üretilen bir model olmasına rağmen hala satılıyor ve kullanılıyor. AMD Radeon RX 6800 XT’nin 2022 yılı itibari ile fiyatı 15 bin – 20 bin Türk Lirası arasında değişkenlik gösteriyor. Piyasada bu modelin stokları hızla tükeniyor, AMD’nin aynı chipset’ini kullanan farklı markaların benzer ürünleri de bu modele alternatif olarak alınabilir.

AMD Radeon RX 6800 XT, son yıllarda üretilen tüm ekran kartları gibi oldukça şık görünüyor. Üç fanlı ve oldukça büyük bir kasaya sahip ekran kartı keskin çizgileri ile göz dolduruyor. Tasarıma siyah ve metalik gri renkler hakim. Ekran kartının üzerinde hem display hem de HDMI çıkışları mevcut.

RDNA 2 teknolojisi üzerine kurulu bu model ile AMD gerçekten güçlenmiş. Bir de enerji tüketimi sorunu indirgenmiş görünüyor. 300 W güç tüketen AMD Radeon RX 6800 XT, bu çapta bir ekran kartına göre iyi değerler veriyor. 16 GB GDDR6 VRAM ile gelen model, 384 bit bant genişliği sunuyor. 2250 Mhz boost gücü olan AMD Radeon RX 6800 XT’nin oyunlardaki gücü ise 2015 Mhz civarında. Aynı zamanda, bu modelde Nvidia temelli ekran kartlarında bulunan DLSS teknolojisine karşılık gelecek Smart Access Memory teknolojisi de kullanılıyor.

İlgili İçerikler

Çağımız bilgisayar çağı olarak nitelendiriliyor. Bilgisayar hayatımızda bu kadar önemli bir yer tutarken, bilgisayar çevre parçaları ve donanım parçalarının da...

Benzer Şeyler

Nvidia GeForce RTX 3070 modeli piyasadaki pek çok ekran kartı bloğuna chipset veriyor. Bu üstün...

Nvidia’anın oyun tutkunları için özel olarak ürettiği ekran kartlarından Nvidia GeForce RTX 3080 Ti, muhteşem...

Ekran kartı denince akla ilk gelen markalardan biri olan Gigabyte’ın klasik modeli olan, Radeon RX...