bifikirbifikir

Abbey Yolu (Abbey Road) - Iain Macmillan

Abbey Yolu (Abbey Road) - Iain Macmillan

Gelmiş geçmiş en ünlü albümlerden biri, hiç şüphesiz ki The Beatles’ın imzasını taşıyan Abbey Road. Ancak bu albümün kapak fotoğrafının da en az içindeki şarkılar kadar meşhur olduğunu söylemek mümkün. Peki, bu fotoğrafın nasıl ve kim tarafından çekildiğini hiç merak ettiniz mi? Esasen The Beatles grubunun üyeleri, ilk etapta albümün ismini Everest koymayı düşünmüş. Çünkü ses mühendisi Geoff Emerick’in hep içtiği sigaranın paketinde bulunan Everest Dağı silüeti, grup üyelerinin çok sevdiği bir görüntüymüş. Hatta isminin Everest olmasını istedikleri bu albümün kapak fotoğrafını çekmek için özel bir uçakla Everest Dağı’na gitmeyi bile düşünmüşler. Ancak Paul McCartney albümü bir an önce hayranlarla buluşturabilmek için bunca meşakkatli bir yola girilmemesi gerektiğine karar vermiş. Bunun üzerine, rastgele bir sokak seçip fotoğrafı orada çekmekte, albümü de sokağın adıyla isimlendirmekte karar kılmışlar.

8 Ağustos 1969 tarihinde Abbey Yolu’nda çekilen bu tarihi fotoğraf, albümün isminin de Abbey Road olmasını sağlamış. Fotoğrafın altında imzası bulunan Iain Macmillan’ın bu kareyi yakalamak için yalnızca on dakikası varmış. Polis bu süreç boyunca sokaktaki trafiği durdurmuş ve grubun George Harrison dışındaki tüm üyeleri takım elbise giymiş. Toplamda altı kare çekilen süreç esnasında Paul McCartney, ilk iki denemede sandalet giyiyormuş. Ancak ikinci denemeden sonra çıplak ayakla yürümeye karar vermiş.

Bugün Abbey Road albümünün kapağını süsleyen bu ikonik fotoğraf, Macmillan’ın çektiği beşinci kare. Bu karede grubun tüm üyeleri uygun adımla yürüdüğü için, Paul McCartney doğru karenin bu fotoğraf olduğuna karar vermiş. Fotoğrafın sağ arkasında kaldırımda duran kişi olan Amerikalı turist Paul Cole da tesadüfen bu karenin içinde yer alarak ne kadar şanslı olduğunu ancak albüm yayınlandığında fark etmiş.

İlgili İçerikler

Günümüzden neredeyse iki asır önce icat edilen fotoğraf makinesi, hayatımıza girdiği andan bu yana unutmak istemediğimiz anları ölümsüz kılmamızı sağlıyor....

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Yönetmenliği ve senaristliği Andres Baiz’e ait olan ve 2011 yılında beyazperdede boy gösteren İspanya -...

Bozkır

Yapımcılığı ARC Film tarafından üstlenilen ve başarılı yönetmen Bahadır İnce’nin imzasını taşıyan polisiye dizisi "Bozkır",...