bifikirbifikir

Stalker

Stalker

Rusların dahi yönetmeni Andrei Tarkovski’nin 1979 yapımı bu filmi, neredeyse çıktığı gün kült filmler arasında yerini almıştır. Rus bilim-kurgu yazarları Arkadi Strugatski ve Boris Strugatski kardeşlerin Türkçe’ye “Uzayda Piknik” adı ile çevrilen romanlarından uyarlanmış ve senaryosu yazılmıştır.

Film üç adamın girilmesi yasak olan bölgeye seyahatini ve orada yaşadıklarını konu alır. Bilimkurgu dalındaki bu filmde özel efektler kullanılması beklenirken Tarkovski kendine özgü bakış açısıyla bunları tamamen reddetti ve hiç efekt kullanmadan bu filmi tamamladı.

Hayal dünyamızı arşa çıkaran aynı zamanda felsefi ve görsel bir şölen olan bu film, Andrei Tarkovski’nin başyapıtlarından biridir. Bir de çağının çok ötesinde konusu beğeni toplayınca, Stalker sinema tarihinin en önemli filmleri arasına adını yazdırdı. Ayrıca belirtmekte fayda var Andrei Tarkovski bu filmin çekimleri esnasında iki defa kalp krizi geçirmiştir.

İlgili İçerikler

Sinema hayatımıza 1800’lü yılların sonunda girdi. Bu zamandan itibaren de ayrılmaz bir parçamız oldu. 7. sanat olarak da anılan sinema...

Benzer Şeyler

Ünlü roman karakteri ve çizgi dünyanın sevimli çocuğu Peter Pan’ın baş düşmanı olan Kaptan Kanca,...

Türkiye’de “Taş Devri” adıyla gösterime giren ABD’nin ABC televizyonunda yayınlanan orijinal halinde ise adı “The...

Nasıl Kemal Sunal denildiği zaman akla ilk gelen isim Şaban oluyorsa, Tarık Akan denildiğinde de...