bifikirbifikir

Reha Erdem

Reha Erdem

Reha Erdem 1960 yılında İstanbul'da dünyaya geldi. Lise hayatını Galatasaray Lisesi’nde geçirdikten sonra Boğaziçi Üniversitesi Tarih Bölümü’nü kazandı. Ancak burada üç yıl okuduktan sonra eğitimini yarıda bırakarak çok sevdiği sinema eğitimi için Fransa'ya gitti. 1987'de Paris VIII Üniversitesi Sinema Bölümü'nü bitirip, aynı okulda Plastik Sanatlar Bölümü'nde yüksek lisans yaptı. Fransa’da başlayan sinema serüveninde üç kısa film çekti. Sonrasında çeşitli filmlerde kameramanlık ve ses mühendisliği yaparak kariyerine devam etti.

1988 yılında Türk-Fransız ortak yapımı olan A Ay'ı çekti. Bu film Erdem’in çektiği ilk uzun metrajlı film olarak biliniyor. İlerleyen zamanlarda Atlantik Film Firmasını kurarak sinema filmlerinin yanı sıra reklam filmleri de çekmeye başladı. Bir makarna firması için çektiği reklam filmiyle Kristal Elma Türkiye Reklam Ödülleri Yarışması'nda En İyi Yönetmen ödülüne layık görüldü. 1995 yılında Kültür Bakanlığı tarafından gerçekleştirilmiş olan Şiir Filmleri Projesi'nde Yahya Kemal Beyatlı'nın Deniz Türküsü şiirini filme uyarlayarak dikkatleri üzerine çekti.

2004 yılında üçüncü uzun metraj filmi olan Korkuyorum Anne'yi yönetti. Eleştirmenlerden olumlu puan alan bu film, 42. Antalya Altın Portakal Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Senaryo ödüllerinin sahibi oldu. 2006'da yönettiği, Kuzey Ege'nin bir köyünde 5 ezan sesi ile beşe bölünen zaman ve hayatlara farklı bir bakışı anlatan Beş Vakit'le Bükreş Film Festivali'nden En İyi Yönetmen, 13. Adana Altın Koza Film Festivali ile 25. Uluslararası İstanbul Film Festivali'nden En İyi Film ödüllerini alarak döndü. Son olarak, 2016 yılında yönettiği filmi Koca Dünya, Adana Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Film ödülünü kazandı. Reha Erdem günümüzde hâlâ sinema dünyasına katkıda bulunmaya devam ediyor.

İlgili İçerikler

Her ne kadar son yıllarda üzerine çok düşünülmemiş, yalnızca gişe başarısı elde etmek için çekilen filmler sinemaseverlerin canını sıksa da,...

0

(0)

Benzer Şeyler

Sinema kamuoyu ve birçok sinemasevere göre tarihin en büyük yönetmeni kabul edilen Ingmar Bergman, 14...

Rus sinema tarihinin en ünlü yönetmenlerinden Andrei Tarkovski, 4 Nisan 1932’de SSCB’de dünyaya geldi. Ünlü...

Çağan Irmak, 4 Nisan 1970 tarihinde İzmir'de doğdu. Kendini her zaman bir sinema aşığı olarak...