bifikirbifikir

Nida Tüfekçi

Nida Tüfekçi

Türk halk müziğinin gelişmesinde ve bu günlere gelmesinde çok büyük payı olan isimlerden Nida Tüfekçi, 1929 yılında dünyaya geldi. Yozgat’ın Akdağmadeni ilçesinde doğan Nida Tüfekçi, ilkokulu burada bitirdi. Bir yandan da bağlama çalmaya merak salan Tüfekçi, erken yaşlarda müzikle ve sanatla tanıştı. Ailesi Akdağmadeni’nin ileri gelenlerindendi. Hal böyle olunca, Tüfekçi’nin iyi bir eğitim almasını ve ailenin pek çok mensubu gibi bürokrat olmasını istiyorlardı. Nida Tüfekçi bu doğrultuda eğitim hayatına devam etti ve Ankara Mülkiye Okulu’nu kazandı. Fakat onun gönlü her zaman müzikte ve halk müziğindeydi. Öte yandan ailenin müzik geleneği de vardı. Nida Tüfekçi’nin ilk müzik hocası babasıydı.

Ankara Mülkiye’de eğitimine devam ederken tanıştığı Türk halk müziğinin duayen isimlerinden Muzaffer Sarısözen ile sıkı bir ilişkisi olan Nida Tüfekçi, müziğe olan ilgisini profesyonel hale getirecek fırsatı da bu sayede buldu. 1947 yılından itibaren TRT Ankara Radyosu’nda mahalli konuk sanatçı olarak yer almaya başlayan Tüfekçi, 1953 yılında radyo sınavlarına girdi ve kazanmayı başardı. Bu tarihten itibaren “Yurttan Sesler” korosunda çalışmaya başladı ve hocası Muzaffer Sarısözen’den eğitim aldı.

Nida Tüfekçi, 1959 yılında, TRT’nin İstanbul Radyosu kadrosuna dahil oldu. İstanbul Radyosu’nda sanatını icra ederken bir yandan da çeşitli kademede idarecilik görevlerinde bulundu. Türk halk müziği üzerine ders vermeye başladı. Ardından 1970’li yıllarda Erzurum Radyosu’nda görevlendirildi. Bir süre burada görev yaptıktan sonra TRT’den istifa etti. TRT bünyesinde çalıştığı süreçte, yaklaşık 1000 adet Türk halk müziği eserinin derlemesini yapan ve yeniden düzenlemesini yapan Nida Tüfekçi, müziğimize en büyük katkı sağlayan isimlerden biri oldu. Hocası Muzaffer Sarısözen ile müzik tarihimize adını altın harflerle yazdırmayı başardı.

TRT sonrası dönemde, bugünkü İTU Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı’nın kurulması için çalıştı. Halk müziği üzerine araştırmalar yaptı ve kitaplar yazdı. Türk müziği tarihinin unutulmaz isimlerinden, büyük usta Nida Tüfekçi, 1993 yılında hayata veda etti.

İlgili İçerikler

Türk halk müziği, halkın ortak kültürü ve coğrafyanın ortak mirasından şekillenen bir müzik türü olarak tanımlanabilir. Yüzyıllar boyunca, bağlama başta...

0

(0)

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Rap müzik dünyasında Hidra mahlası ile tanınan ve asıl ismi Fatih Uslu olan ünlü sanatçı,...

Şüphesiz ki Türkiye’nin büyük bir kısmını rap müzik ile buluşturan grup Cartel’dir. Cartel’in bu nedenle,...