bifikirbifikir

Musa Eroğlu

Musa Eroğlu

Türk halk müziğinin duayen isimlerinden Musa Eroğlu, 1946 yılında dünyaya geldi. Mersin’in Mut ilçesine bağlı Kumaçukuru köyünde doğan Musa Eroğlu, yoksul bir ailede büyüdü. Orta öğrenim hayatının sonuna kadar Mut ilçesinde eğitim alan Eroğlu, okul yıllarında müziğe ilgi duymaya başladı. Ortaokuldayken bir müsamerede Karacaoğlan karakterini canlandıran Musa Eroğlu, bağlama ile bu rol vasıtası ile tanıştı. Rolünden çok etkilenen Eroğlu, hayatını bağlamaya ve halk müziğine adadı. Müzik aşkının peşine düşen Musa Eroğlu, 1964 yılında Ankara’ya taşındı.

1964 yılındaki TRT Ankara Radyosu için açılan sınavlara giren büyük usta, ilk sınavı geçemedi. Hal böyle olunca 1966 yılında askere gitti. 1968 senesinde askerden dönen sanatçı, hemen bir yıl sonra “İkimiz Toprağa Girelim Elif” adlı ilk plağını yayımladı. 1971 senesinde bu kez TRT Ankara Radyosu sınavını kazanan Musa Eroğlu, uzun yıllar bu kurum için çalıştı. Doğduğu bölge olan Taşeli yöresinin türkülerini TRT arşivleri için derledi. Aynı zamanda mahalli sanatçı olarak TRT kadrolarında yer aldı.

Musa Eroğlu, Abdürrahim Karakoç’un “Mihriban” adlı şiirini bestelemesiyle ve seslendirmesiyle ülke çapında üne kavuştu. Yine aynı dönemde Arif Sağ ve Muhlis Akarsu ile birlikte  “Muhabbet” isimli seri albüm çalışmasının içerisinde yer aldı. Pek çok halk müziği sanatçısı ile beraber çalıştı. Musa Eroğlu, “Yolun Sonu”, “Halil İbrahim”, “Telli Turnam” gibi Anadolu halk şiirlerini seslendirdi ve bu ezgiler halk tarafından büyük beğeni topladı. Musa Eroğlu, Türk halk müziğinin en önemli isimleri arasına adını yazdırdı.

Büyük usta, 1998 yılında Türkiye Cumhuriyeti tarafından “Devlet Sanatçısı” ilan edildi. Avrupa’dan Asya’ya pek çok ülkede konserler verdi. Türk halk müziğinin yaygınlaşması ve yayılması için büyük gayret gösterdi. Aktif sanat kariyerine devam eden usta sanatçı, halen türküleriyle gönüllere taht kurmayı başarıyor.

İlgili İçerikler

Türk halk müziği, halkın ortak kültürü ve coğrafyanın ortak mirasından şekillenen bir müzik türü olarak tanımlanabilir. Yüzyıllar boyunca, bağlama başta...

0

(0)

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Rap müzik dünyasında Hidra mahlası ile tanınan ve asıl ismi Fatih Uslu olan ünlü sanatçı,...

Ezhel

Yaptığı şarkıların pek çoğu yüz milyonlarca dinlenen, yeni nesil Türkçe rap’in en ünlü isimlerinden biri...