bifikirbifikir

Memduh Ün

Memduh Ün

Türk sinemasında adı altın harflerle geçen başarılı yönetmen Memduh Ün, 1920’de İstanbul Kasımpaşa'da dünyaya geldi. Vefa Lisesi'nden mezun olan Ün, 1938 yılında girdiği İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi'ndeki eğitimini üçüncü sınıfta yarıda bıraktı. Hayatının bir döneminde futbolculuk yapan yönetmen, 1942 yılında BJK futbol takımına kadar yükseldi. 1947'de amatör oyuncularla çalışan Hürrem Erman’ın "Damga" filminde oynama teklifini kabul etti ve Turhan Ün takma adıyla filmde yer aldı. 

Arkadaşı Arşavir Alyanak ile birlikte senaryosunu yazdıkları Hayat Acıları (1951) adlı filmi çekerek ile ilk yapımcılık denemesini gerçekleştirdi. Sonrasında yönetmenlik yaptığı filmi Düşman Aşıklar’ın uğradığı ticari başarısızlıktan yılmayıp, ertesi yıl melodram tarzına uygun temalar kullanarak yaptığı Yetim Yavrular ile başarıyı yakaladı ve 1959’a kadar koyu melodram filmleri yapmayı sürdürdü.

Memduh Ün, 1958'de Üç Arkadaş filmiyle melodram tarzının dışına çıkarak sinema dilini değiştirdi. Film, Türkiye sinemasının o zamanlar için en iyi filmlerinden biri olarak kabul edildi. 1960 yılında Ayşecik ile çocuk oyuncu furyasını başlatan yönetmen olarak sinema tarihine adını yazdırdı. Daha sonra Kemal Tahir'in senaryosunu yazdığı Namusum İçin filmini yönetti. Film, 3. Antalya Altın Portakal Film Festivali'nde En İyi Yönetmen ödülünü aldı.

1970’li yıllarda yönetmenlikten çok yapımcı kimliği ile öne çıktı. Bu yıllarda başarılı bir yapımcı olarak filmler üretmeye devam etti. 1975 yılında vizyona giren Ağrı Dağı Efsanesi filmi ile 13. Altın Portakal Film Festivali’nde En İyi Yapımcı ödülü aldı. 1980’li yıllar onun Kemal Sunal filmlerinin yapımcılığını yaptığı yıllar olarak tarihe geçti. 2015 yılında vefat eden Memduh Ün, 1947-2005 yılları arasında yapımcı olarak 124, yönetmen olarak 72, oyuncu olarak ise 48 filme imza atmış bir duayen olarak saygıyla anılıyor.

İlgili İçerikler

Her ne kadar son yıllarda üzerine çok düşünülmemiş, yalnızca gişe başarısı elde etmek için çekilen filmler sinemaseverlerin canını sıksa da,...

0

(0)

Benzer Şeyler

Onur Ünlü ülkemizin sinema tarihinde kendine önemli bir yer edinen ve ilgi çekici tarzı ile...

Emin Alper 1974 yılında Ermenek'te dünyaya geldi. Başarılı öğrencilik yılları geçiren Alper, liseyi Ankara Fen...

Çağan Irmak, 4 Nisan 1970 tarihinde İzmir'de doğdu. Kendini her zaman bir sinema aşığı olarak...