bifikirbifikir

Mahmut Fazıl Coşkun

Mahmut Fazıl Coşkun

Mahmut Fazıl Coşkun 1973 yılında Yozgat'ta doğdu. Lisans eğitimini Yıldız Teknik Üniversitesi Elektrik bölümünde tamamladıktan sonra sinemaya olan ilgisi onu California Üniversitesi'nde Sinema, Tv, Dijital Medya bölümüne yönlendirdi. Burada eğitim aldıktan sonra üç kısa film çekti. Bu filmlerden Lighthouse ile UCLA'de Knightly Hours ödülünü kazandı. Eği­ti­minin ar­dın­dan Tür­ki­ye’ye dö­nen yönetmen Ka­nal 7’de bel­ge­sel bö­lü­mün­de ça­lış­ma­ya başladı. Daha ön­ce baş­la­yıp bir türlü tamamlayamadığı Ali­ya bel­ge­se­li­ni bitirdikten sonra, İmam Ha­tip­li­ler, Ya­şa­mak ve Ko­mü­nist-Ro­ger Ga­ra­udy isimli bel­ge­sel­le­ri­ni çe­kti. Bu belgeseller Coşkun’un sinema alanında ilerlemesindeki ilk adımları oldu.

2009 yılında vizyona giren ilk uzun metrajlı filmi Uzak İhtimal yönetmenin tanınmasında büyük rol oynadı. Ayrıca İstanbul Film Festivali ve Adana Altın Koza Film Festivali'nden “En İyi Yönetmen” ödüllerini alarak döndü. Uzak İhtimal filmi tamamlandıktan sonra 2013 yılında senaryosunu da yazdığı Yozgat Blues filminin yönetmenliğini üstlendi. Bu sayede 20. Uluslararası Altın Koza Film Festivali'nde En İyi Yönetmen Ödülü'nü bir kez daha kazandı. Yozgat Blues bu festivalde En iyi Senaryo dahil olmak üzere altı ödül birden aldı. 2018'de çektiği Anons ile Venedik Film Festivali'nde Jüri Özel Ödülü kazanarak başarısını kanıtladı. Ayrıca sinema sektörünün sorunlarına olan hassasiyeti sebebiyle Film Yapımcıları Meslek Birliği (FİYAB) üyeliği de yaptı.

İlgili İçerikler

Her ne kadar son yıllarda üzerine çok düşünülmemiş, yalnızca gişe başarısı elde etmek için çekilen filmler sinemaseverlerin canını sıksa da,...

0

(0)

Benzer Şeyler

Onur Ünlü ülkemizin sinema tarihinde kendine önemli bir yer edinen ve ilgi çekici tarzı ile...

Emin Alper 1974 yılında Ermenek'te dünyaya geldi. Başarılı öğrencilik yılları geçiren Alper, liseyi Ankara Fen...

Çağan Irmak, 4 Nisan 1970 tarihinde İzmir'de doğdu. Kendini her zaman bir sinema aşığı olarak...