bifikirbifikir

Madonna

Madonna

İtalyan asıllı Amerikalı şarkıcının gerçek adı Madonna Louise Ciccone’dir. 16 Ağustos 1958'de Michigan, Bay City’de dünyaya gelmiştir. 1 Aralık 1963'te annesini göğüs kanserinden kaybedince hayatının en zor günlerini yaşamaya başlamıştır. Çocukluk yaşlarında baleye büyük ilgi duyan Madonna, babasından bale kurslarına gitmek için izin aldığında, show dünyasına ilk adımını da atmıştır. Üniversiteyi 1978'te bırakmaya karar vermesindeki tek nedeni New York'a gidip dans kariyeri yapmaktır. 1979 yılında Fransız dansçı Patrick Hernandez'in grubu ile dünya turnesine çıkan Madonna, bu esnada müzisyen Dan Gilroy İle tanışır. Gilroy, Madonna'nın daha sonraları ilk şarkı söylemeye başlayacağı rock grubu Breakfast Club'le yolunun kesişmesine neden olmuştur. Madonna bu grubun vokali iken aynı zamanda bateri de çalmaktadır.

Madonna, 1982 yılında, yaptığı her single için beş bin dolar almak üzere Sire Records ile mukavele imzalamıştır. ilk single'ı olan "Everybody" beklenen patlamayı yapmasa da, mukavelesi devam etmiştir. 1983'te yayınladığı Burning Up ve Physical Attraction’dan oluşan ikinci single çalışması özellikle dans listelerinde çok sevilmiştir. İlk albümü kendi adını taşımış ve daha çok tanınmasına yardımcı olmuştur. 1984 yılında, ikinci albüm çalışması Like A Virgin ile uluslararası bir başarı yakalar.

Madonna, aynı yıl başrollerini Rosanna Arquette ve Aidan Quinn ile  paylaştığı ilk önemli filmi Desperately Seeking Susan filmi ile sinema sektöründe deneyim edinmiştir.. Dünya genelinde üç yüz milyondan fazla kayıt satmış ve Guinness Dünya Rekorları tarafından tüm zamanların en çok satan kadın sanatçısı ilan edilmiştir. Amerika Kayıt Endüstrisi Birliği'ne (RIAA) göre, 20. yüzyılın en çok satan kadın rock sanatçısı olarak ilan edilmiştir. Billboard dergisi tarafından hazırlanan Billboard Hot 100 Tüm Zamanların En İyi Sanatçıları listesinde, The Beatles'ın hemen peşinden ikinci sırada yer almıştır.

İlgili İçerikler

Moda her zaman değişen, hiçbir zaman olduğu yerde durmayan bir algı. Sürekli yenileniyor ve bazı isimler bu yeni trendlere öncülük...

0

(0)

Benzer Şeyler

Nirvana grubu ile efsane olan grubun kurucusu, gitaristi ve vokali Kurt Cobain, 20 şubat 1967...

İngiliz şarkıcı ve söz yazarı olan Amy Winehouse 14 Eylül 1983 yılında Londra’da dünyaya geldi...

2016 yılında Güney Kore menşeili DG Entertainment tarafından kurulan bir müzik grubu olan Blackpink, dört...