bifikirbifikir

L-Manyak Mizah Dergisi

L-Manyak Mizah Dergisi

Basımı sonlandırılan Leman Dergisi’nin yakaladığı büyük başarı sonrasında dergi kendi içinden bir dergi çıkarma fikri ile L-Manyak dergisinin kurulmasına imza atmıştır. Kurulduğu dönem olan Ocak 1996 tarihinde Bahadır Baruter ve Selçuk Erdem editörlüğünde yayına başlayan dergi sonrasında, Bahadır Baruter’in editörlüğünde yayım hayatına devam etti. Kendine ait karakterler yaratan ve iyi satış rakamları yakalayan L-Manyak’ta Bülent Üstün, Cengiz Üstün, Oky lakaplı Oktay Gencer, Kaan Ertem, Mehmet Çilingir, Gürcan Yurt, Mehmet Coşkun gibi isimler çalışmıştır. Kötü Kedi Şerafettin, Kunteper Canavarı, Cihangir’de Bi Ev, Robinson Crusoe ve Cuma, Zıçan Adam gibi çizgi roman karakterleri ve serileri ile popüler olmuştur.

2001 yılında editör Bahadır Baruter ve birçok çizer dergiden ayrılarak Lombak dergisini kurarlar. Bu ayrılığa rağmen Robinson Crusoe ve Cuma, Boing Burhan, Dedektif Sanlı ve Cabbar Baba gibi karakterlerin yayınlanmasına devam edilmiştir. 2007 yılında Robinson ve Cuma karakterinin sahibi Gürcan Yurt’da dergiden ayrılarak O-Haa Dergisini kurmuştur. L-Manyak yayınlandığı dönem boyunca bünyesinden pek çok kopuşlar yaşamasına rağmen, kendi hayat verdiği bütün benzeri aylık çizgi roman dergileri arasında en uzun soluklu dergi olmayı başarmıştır. İlginçtir ki 2010 yılında bir dönem Türkiye’de yayınlanmakta olan tek mizah dergisi olarak tarihe geçmiştir. Kopuşlardan oldukça etkilenen dergi 2015 yılında formatında bazı değişiklikler yapmış, sonrasında da 2016 yılında yayım hayatını sonlandırmıştır.

İlgili İçerikler

Karikatür ve mizah dergilerinin tarihimizdeki yeri 1800’lü yılların ortalarına dayanıyor. İlk olarak Osmanlı Devleti zamanında ortaya çıkan mizah dergileri okuyucuların...

0

(0)

Benzer Şeyler

Yeni nesil mizah dergileri içinde kendine ait bir tarzı yakalamayı amaçlayan Limon, Leman, L-Manyak gibi...

Denizin ve Ege kıyılarının öykülerini anlatan bir yazar olarak ünlenen ve Ege’nin en gözde kasabalarından...

Gırgır kadar olmasa da bir döneme adını yazdırmayı başarmış bir popüler mizah dergisi olan Fırt,...