bifikirbifikir

Erkut Taçkın

Erkut Taçkın

Türk rock müziğinin ilk temsilcilerinden olan Erkut Taçkın, 1942 yılında İstanbul’da dünyaya geldi. Erkut Taçkın’ın babası bir deniz yüzbaşıydı. Bu nedenle disiplinin ön planda olduğu bir aile içerisinde büyüdü. Erkut Taçkın, İlköğreniminin ardından Heybeliada Bahriye Mektebi’ne gitti. Lisede müziğe ilgi duymaya başlayan Taçkın, 1955 yılında Harp Okulu orkestrası olarak bilinen ‘’Genç Denizciler’’ grubuna katıldı. Profesyonel sayılabilecek ilk müzikal deneyimi bu orkestrada başladı. Bu dönemde yenilikçi bir yapıya sahip olan Deniz Harp Okulu Orkestrası ve Vokal Grubu, Türkiye’de rock müzik yapan ilk oluşum olarak tarihe geçti.

Harp Okulu Orkestrası’nda Erkut Taçkın ile beraber daha sonra adını sıkça duyacağımız genç müzisyenler; Güngör Yücel, Ersin Yüce, Erkan Gürsal ve Durul Gence de vardı. Başarılı gençlerden oluşan topluluk müziğimize çok büyük değerler kazandırmayı başardı. Erkut Taçkın da bu değerli isimlerin başında geliyordu. Ancak asker olmak istemeyen Erkut Taçkın, Güngör Yücel ve Durul Gence okuldan ayrılmaya karar verdiler. 1961 yılında hepsi Ankara’ya yerleşerek SSS Sextex’e katıldılar.

1962 yılında, Erkut Taşkın ani bir karar ile Almanya’ya işçi olarak gitmeye karar verdi. Taçkın, Almanya’da bulunduğu dönemde Münih’te bulunan dostları ile müzik yapmaya devam etti. Ufak bir müzik grubu olan ‘’Black Points’’ ile bir süre boyunca çalıştı. Daha sonra Türkiye’ye dönme kararı aldı.

Almaya dönüşünden sonra Okan Dinçer ve Kontrastlar isimli grupla bir süre çalışma fırsatı bulan Taçkın, grupla birlikte çıkardığı ‘’Mühür Gözlüm’’ 45’liği ile adından söz ettirmeyi başardı.

Türkiye’nin Elvis Presley’i olarak ün yapmaya başlayan Erkut Taçkın, kendisini kariyerinin zirvesine çıkaracak ‘’LP’’ albümünü 1975 yılında yayınladı. 1975’te çıkan bir diğer hiti ‘’Beyaz Ev’’ müzik severler tarafından çok beğenildi ve Erkut Taşkın Türk rock müziğinin prensi haline geldi.

Zirveye çıktığı 1975 yılından sonra bir süre daha müzik kariyerine devam eden Taçkın, Ayten Alpman ile birlikte sahne aldı. Yine, çeşitli konserlere çıktı ve gazino programları yaptı. 1980 yılında ise aktif sanat hayatını sonlandırdığını açıkladı.

Usta müzisyen, 14 Aralık 2020’de kansere yenik düşerek, aramızdan ayrıldı.

İlgili İçerikler

ABD’de doğan rap müzik, öyle bir ivme yakaladı ki günümüzde tüm dünyada sevilerek dinleniyor. Bu müziğin en güçlü temsil edildiği...

Döneme damgasını vuran şarkıları, dansları ve kostümleri ile adeta kalbimize taht kurmayı başaran ve üzerinden ne kadar zaman geçerse geçsin...

Ünlü müzisyenlerin 27 yaşında gerçekleşen zamansız ölümleri tesadüf olabilir ama bu gerçekten de trajik bir tesadüf. 27’ler kulübü mitolojisi, 1970'lerde...

En popüler sanat dallarından biri olan müzik, uzun yıllardır hayatımızın nerdeyse ayrılmaz bir parçası konumunda. İnsan duygularını ve düşüncelerini aktarmak...

0

(0)

Benzer Şeyler
Sagopa Kajmer

Türkçe rap müziğin yaşayan efsanelerinden Sagopa Kajmer, asıl adı ile Yunus Özyavuz 17 Ağustos 1978’de...

Rap müzik dünyasında Hidra mahlası ile tanınan ve asıl ismi Fatih Uslu olan ünlü sanatçı,...

Şüphesiz ki Türkiye’nin büyük bir kısmını rap müzik ile buluşturan grup Cartel’dir. Cartel’in bu nedenle,...