bifikirbifikir

Avni Mizah Dergisi

Avni Mizah Dergisi

Ülkemizde yayımlanmış en iyi mizah dergilerinden denilince akla nasıl Gırgır geliyorsa, Gırgır denilince de akıllara Oğuz Aral gelmektedir. Oğuz Aral’ın yarattığı Avanak Avni karakteri belirli bir yaş grubunda olan tüm kişilerin çok iyi tanıdığı ve popüler olmuş bir çizgi karakterdir. Avanak Avni, ilk defa Gırgır dergisinin Gün gazetesinde ek olarak verildiği dönem olan 23 Mayıs 1973 tarihinde 42. sayıda yayınlanmaya başlamıştır. Rıza Külegeç isimli bir ofis boy Oğuz Aral’a bu karakterin oluşmasında ilham olmuştur. O yıllarda Türkiye’de oldukça tanınan, iyi niyetli ve fakir bir gecekondu çocuğu olan Avni, güçlüler ve sistem tarafından hep ezilen ama asla boyun eğmeyen bir figür olarak simgesel bir karakter olmuştur. Aral’ın başarıyla yaratıp can verdiği bu çizgi karakter sonraki yıllarda dünyanın birçok yerinde de ünlü olmuştur.

Bazı ülkelerde ırkçılık karşıtı, Güney Amerika’da ABD karşıtlığı, Fransa’da AB Anayasası eylemlerinde öncü figür olarak kullanılmıştır. 1990 yılında, Oğuz Aral’ın göz bebeği olan Gırgır dergisinin el değiştirilmesinin ardından Avni adıyla yeni bir dergi çıkarılmıştır. Dergi tarz olarak Gırgır dergisi ile oldukça benzer bir baskı tekniği ile basılmış, ön sayfada slogan olarak biraz kinayeli olarak algılanabilecek “Onsekiz yıllık yeni mizah derginiz” ibaresi ile yayınlanmıştır. 1996 yılına kadar yayın hayatına devam eden Avni diğer dergilerin başına gelen malum sebepler yüzünden kapanmak zorunda kalmıştır. Bir kült çizgi karakter haline gelmiş olan Avni 2006 yılında Penguen dergisi çizerleri tarafından Oğuz Aral anısına tekrar çizilmiştir. Oğuz Aral ve Avni anısına Kadıköy Belediyesi heykellerini yaparak iki ismi de onurlandırmıştır.

İlgili İçerikler

Karikatür ve mizah dergilerinin tarihimizdeki yeri 1800’lü yılların ortalarına dayanıyor. İlk olarak Osmanlı Devleti zamanında ortaya çıkan mizah dergileri okuyucuların...

0

(0)

Benzer Şeyler

Yeni nesil mizah dergileri içinde kendine ait bir tarzı yakalamayı amaçlayan Limon, Leman, L-Manyak gibi...

Denizin ve Ege kıyılarının öykülerini anlatan bir yazar olarak ünlenen ve Ege’nin en gözde kasabalarından...

Gırgır kadar olmasa da bir döneme adını yazdırmayı başarmış bir popüler mizah dergisi olan Fırt,...