bifikirbifikir

Youtube Yayıncılığı - Youtuberlık

Youtube Yayıncılığı - Youtuberlık

Günümüzde 3 yaşında çocuklar bile Youtube’a girip kendi sevdiği videoları açmayı biliyor. Hatta pek çoğunun favori Youtuberları bile var. Bunun asıl sebebi Youtube’un Google’dan sonra dünyanın en popüler 2. Arama motoru olması. Bugün, video paylaşım devi hâline gelen Youtube’da tüm dünya çapında 1,5 milyardan fazla aktif kullanıcı olduğunu düşünülüyor. Bu çılgın büyümede her ne kadar sevimli kedi köpek videolarının da payı olsa da aslında gerçek mimarları Youtuberlar. Sözlüklere dahi geçmiş olan bu kelimenin anlamı en basit şekilde şöyle; “YouTube çevrimiçi video paylaşım internet sitesi için videolar oluşturan ve yükleyen kişi.”

YouTube'da takipçileriyle ilgi alanları ve uzmanlıkları hakkında video paylaşan Youtuber'lar, YouTube'dan ve sponsorlu içerik, marka tanıtımı, ürün ve uygulama tanıtımı gibi birçok tanıtım ve reklam yoluyla gelir elde ediyor. Belirli bir seviyenin üzerinde takipçi kazanmayı başaran Youtuberlar, tanınmış kişi olarak geçiyor. Ayrıca YouTube, izleyicileri izledikleri videolar hakkındaki görüşlerini ifade etmeye, videoları daha sonra izlemek üzere kaydetmeye ve beğendikleri videoları paylaşmaya teşvik ediyor. Bundan dolayı Youtuberların ünü hiç durmadan artabiliyor. Yani bunun için her zaman büyüme opsiyonuna sahip olan bir meslek denebilir. Eğer bir Youtuber olmak istiyorsanız mutlaka reklamlar hakkında bilgi edinmelisiniz. YouTube, işletmelerin videolarını kendileriyle ilgilenebilecek kişilere tanıtmasına, müşterileri demografik bilgilere, konulara veya ilgi alanlarına göre hedeflemesine olanak tanıyan özellikler içeriyor. Bu özelliklerden yararlanarak en sevilen kanallardan bir tanesine sahip olabilirsiniz.

Yorumlar
28.07.2022 - 19:41
YouTube'un, bundan sadece 16 yıl önce Google tarafından satın alındığını düşününce; platformun hem kendi adına hem de yayıncılar adına bu kadar kısa sürede böyle bir hale geldiğine hayret etmekten geri duramıyor insan. Gerçekten artık hayatımızda "YouTouberlık" diye bir meslek var. Dahası hepimiz bu dipsiz kaynaktan son derece faydalanıyoruz. YouTube benim için artık eskinin ansiklopedisi gibi bir ortam haline geldi.
İlgili İçerikler

İnternet mecrasının en çok tıklanan ve bilinen video oynatım platformu Youtube, özellikle son 10 yılda büyük bir evrim geçirdi. ABD’den...

Aslında herkesin çok yakından şahit olduğu ve deneyimlediği bir gerçekten bahsetmek istiyorum. Günümüzde teknoloji çok hızlı bir şekilde gelişiyor ve...

0

(0)

Benzer Şeyler
Erpapay

Erpapay, 2019 yılında beri dijital finans sektöründe yer alan bir marka. 1990 yılında kurulan Erpa...

Resesyon, belli bir bölge ya da ülkede gayri safi yurt içi hasılanın yavaş veya negative...

1960’lardan itibaren dünyada hızla artan petrol tüketimi ve aynı hızda artmayan üretimin ne zaman arz...