bifikirbifikir

Göksel Arsoy

Göksel Arsoy

Yeşilçam’ın en ünlü ve başarılı aktörlerinden biri olarak görülen Göksel Arsoy, 15 Mart 1936’da Kayseri’de dünyaya gözlerini açtı. Babası Remzi Arsoy, Göksel Arsoy’un doğumundan önce Almanya’da dizel ve oksijen motorları uzmanı olarak çalışıyordu. Ancak bir süre sonra Hava Kuvvetleri Komutanlığı’nın emriyle Kayseri Hava İkmal Merkezi’ne tayini çıktı. Bunun üzerine Arsoy ailesi Kayseri’ye taşındı ve Göksel Arsoy da burada dünyaya gelerek eğitim hayatına da Kayseri’de başladı. Orta öğrenimi sırasında teyzesinin yanına İstanbul’a taşınan Arsoy, liseyi de Haydarpaşa Lisesi’nde okudu. Ardından, İstanbul Üniversitesi’nde İktisat Fakültesi’ni kazandı. Burada eğitim almayı sürdürürken bir yandan da bir havalimanı şirketinde işe başladı. 1957 yılında, yapımcı Fuat Rutkay tarafından keşfedilerek sinema sektörüne adım attı. Rol aldığı ilk film, 1957 yapımı ve Sırrı Gültekin imzalı Kara Günlerim oldu.

Kara Günlerim ile sektöre hızlı bir giriş yapan Arsoy, ilerleyen yıllarda Ham Meyve filminde Muhterem Nur’la, Samanyolu filminde de Belgin Doruk’la başrol koltuğunu paylaştı. Özellikle 1960’lı yıllarda birbirinden popüler çok sayıda filmde oynadı ve bunların birçoğunda Belgin Doruk’la partner oldu. Samanyolu filmiyle ülke çapında üne kavuştuktan sonra Amerikan sinemasını yakından takip etmeye başladı. Sean Connery’nin hayat verdiği James Bond karakterini çok sevdiği için, 1966 yılında bu filmin yerli uyarlaması olan Altın Çocuk adlı filmin hem yapımcılığını hem de başrol oyunculuğunu üstlendi. Altın Çocuk, Arsoy’a Halit Refiğ tarafından konulmuş bir lakaptı. Filmin adı da bu şekilde seçilince, Arsoy ülke çapında Altın Çocuk lakabıyla anılmaya başladı.

Altın Çocuk’la ününü daha da katlayan Göksel Arsoy, ilerleyen süreçte Türkan Şoray, Fatma Girik, Filiz Akın ve Hülya Koçyiğit gibi yıldızlarla onlarca farklı filmde rol aldı. 1970’lerde Türk sinemasında başlayan erotik film furyası nedeniyle bestekar amcası Yesari Asım Arsoy’dan eğitim aldı ve solistliğe başladı. 16 yıl boyunca en ünlü gazinolarda sahne aldı ve iki farklı 45’lik plak çıkardı. Ayrıca, 1962’de kendi prodüksiyon şirketini kurdu ve ismini Göksel Film Şirketi koydu. 1999’da düzenlenen 36. Antalya Film Festivali’nde Yaşam Boyu Onur Ödülü’ne layık görülen Arsoy’un 2002-2011 yılları arasında Herkes İçin Spor Federasyonu’nun başkanlığını yaptığı da biliniyor.

İlgili İçerikler

İlk kez 14 Kasım 1914 tarihinde Fuat Uzkınay tarafından çekilen filmle sinemayla tanışan Türkiye, 1928-1939 yılları arasında ve Muhsin Ertuğrul’un...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü ve güzel oyuncu Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Irak Türkmeni...

Yeni nesil oyuncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu bayrağını her zaman...

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...