bifikirbifikir

Emel Sayın

Emel Sayın

Masmavi gözleri, sapsarı saçları ile Türk sinemasının en güzel, en yetenekli oyuncularından bir tanesi Emel Sayın. 20 kasım 1945 tarihinde dünyaya gelen Emel Sayın, ailesinin en büyük çocuğu. Daha ilkokuldayken şarkı yarışmalarına katılan Sayın, her zaman birinci olarak yeteneğini çok küçük yaşlarda göstermeyi başarıyor. 13 yaşına geldiği zaman müziğin peşinden gitmeye karar veren Emel Sayın Arif Sami Toker’den ders almaya başlıyor.

Eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul Belediye Konservatuarı’na başlıyor ve şan dersleri almaya karar veriyor. Aldığı eğitimler ve benzersiz yeteneğini birleştirerek “Ses Kraliçesi” seçiliyor ve gazinolarda sahne almaya başlayarak adını duyuruyor. Her ne kadar öncelikli olarak kendini bir şarkıcı diye nitelendirse de Emel Sayın aynı zamanda Türk sinemasının en sevilen oyuncularından bir tanesi olmayı başarıyor. 

1974 yılında Ertem Eğilmez’in ünlü filmi Mavi Boncuk’un oyuncu kadrosunda yer alan Emel Sayın, oyunculuk yeteneğini bu film ile kanıtlıyor. Tarık Akan, Münir Özkul, Adile Naşit gibi ünlü oyuncular ile aynı sahneyi paylaşan Emel Sayın, başrol oyunculuğunun altından başarıyla kalkıyor. Daha sonra uzun bir süre müzik hayatına devam eden Sayın, Aşkım Aşkım dizisi ile ekranlara geri dönüyor. Bu sırada Emel Sayın 3 farklı evlilik haberi ile medyanın da ilgisini çekiyor. Yine de her biri kısa süre içerisinde boşanma ile biten evlilikleri ile değil başarı dolu kariyeri ile gündeme geliyor.

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü ve güzel oyuncu Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Irak Türkmeni...

Yeni nesil oyuncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu bayrağını her zaman...

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...