bifikirbifikir

Cüneyt Arkın

Cüneyt Arkın

Türk sinemasının gelmiş geçmiş en ünlü aktörlerinden biri olan Cüneyt Arkın, gerçek ismiyle Fahrettin Cüreklibatır, 8 Eylül 1937 tarihinde Eskişehir’in Karaçay mahallesinde dünyaya geldi. Lise eğitimini Eskişehir Atatürk Lisesi’nde kazandıktan sonra lisans eğitimi için İstanbul’a taşındı. Burada İstanbul Tıp Fakültesi’nde okudu ve 1961 yılında üniversiteden mezun oldu. Sinemayla tanışması ise Eskişehir’de askerlik görevini yaptığı sırada Şafak Bekçileri adlı filmin çekimlerinde ünlü yönetmen Halit Refiğ tarafından keşfedilmesi sayesinde gerçekleşti. Vatani görevini tamamladıktan sonra farklı illerde doktorluk yaptı ve 1963 yılında Artist dergisi tarafından düzenlenen yarışmaya katıldı. Bu yarışmayı birinci olarak tamamladıktan sonra, yine aynı sene Halit Refiğ’den oyunculuk teklifi aldı. Bunun üzerine sektöre çok hızlı bir giriş yaptı ve yalnızca iki yılda yaklaşık 30 filmde rol aldı.

Cüneyt Arkın’ın erken dönem kariyerindeki ilk sıçrayışı, 1964 yapımı Gurbet Kuşları filmi oldu. Bu filmde bir kavga sahnesinde rol alan Arkın, Halit Refiğ’in yönlendirmesiyle romantik jön rollerini geri plana atarak rotasını aksiyon filmlerine çevirdi. Medrano Sirki’nde aldığı akrobasi eğitimi sayesinde bu alanda kendini günden güne geliştiren usta aktör, rol aldığı Malkoçoğlu ve Battalgazi serilerinde herkesi kendine hayran bırakmayı başardı. Türk sinemasında daha önce hiç görülmemiş olan bu tarz, Arkın’ı da kısa zamanda aksiyon filmlerinin yıldızına dönüştürdü. Ancak Arkın’ın kariyeri boyunca yalnızca aksiyon filmlerinde rol aldığı sanılmasın. Toplumsal filmlerden, romantik yapımlara, komedilerden macera filmlerine kadar sayısız farklı türde oynadı. Battalgazi ve Malkoçoğlu filmlerinin yanı sıra; Maden, Vatandaş Rıza, Yaralı Kurt, Dünyayı Kurtaran Adam Ölüm Savaşçısı ve İki Başlı Dev gibi popüler filmlerde de rol aldı. Hem binicilik hem de karate alanlarında uzmanlaşan Cüneyt Arkın, oyunculuk kariyerinin son çeyreğinde çeşitli televizyon programlarında da boy gösterdi. Ayrıca, bir dönem asıl mesleği olan doktorlukla da ön plana çıkarak gazetelerde sağlık konulu köşe yazıları kaleme aldığı da biliniyor.

İlgili İçerikler

İlk kez 14 Kasım 1914 tarihinde Fuat Uzkınay tarafından çekilen filmle sinemayla tanışan Türkiye, 1928-1939 yılları arasında ve Muhsin Ertuğrul’un...

0

(0)

Benzer Şeyler

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Türk televizyon ve sinema dünyasının en başarılı oyuncularından Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982’de dünyaya geldi....

10 Nisan 1988 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Metin Akdülger, tiyatroyla lise yıllarında tanıştı. Bu yıllarda...