bifikirbifikir

Ayhan Işık

Ayhan Işık

Türk sinemasının Taçsız Kral’ı Ayhan Işık, gerçek ismiyle Ayhan Işıyan, 5 Mayıs 1929 tarihinde altı çocuklu bir ailenin en küçük çocuğu olarak İzmir’de dünyaya geldi. Öğrenim hayatına İzmir’de başladı, ancak bir süre sonra en büyük ağabeyi olan Mithat Özer’in yanına taşınarak İstanbul’a yerleşti. Henüz 12 yaşındayken bir yandan okuyup bir yandan çalışmaya başladı. Eğitim hayatına Güzel Sanatlar Akademisi’nin resim bölümünde devam etti. Okuldan mezun olduğunda kariyerinin ilk basamaklarını da resim üzerine inşa etti. Hatta bir süre Bab-ı Ali’de ressamlık yaptı. Ancak 1952 yılında Yıldız Dergisi’nin düzenlediği yarışmayı birinci olarak tamamlayınca, sinemaya yönelmeye karar verdi.

Ayhan Işık’ın rol aldığı ilk film, 1951 yılında beyazperdeye taşınan Yavuz Sultan Selim ve Yeniçeri Hasan oldu. Bu filmde Yeniçeri Hasan karakterine hayat veren başarılı oyuncu, ülke çapındaki şöhretini Lütfi Ömer Akad imzalı Kanun Namına filmiyle kazandı. 1950’li yıllarda İngiliz Kemal Lawrense Karşı, Kanlı Para, Katil, Şimal Yıldızı, Vahşi Bir Kız Sevdim, Kardeş Kurşunu, İntikam Alevi, Bir Avuç Toprak, Meçhul Kahramanlar ve Devlerin Öfkesi gibi birçok farklı filmde rol aldı. 1959’da Hollywood’un yolunu tuttu, ancak buradaki sektör şartlarından memnun kalmadığı için yeniden ülkemize döndü. 1960’ta Otobüs Yolcuları filminde rol alarak Yeşilçam’a resmen dönüş yapmış oldu. 1960’lı yıllarda başta Üç Tekerli Bisiklet ve Küçük Hanım olmak üzere birçok farklı projede rol aldı. Taçsız Kral lakabını da bu yıllarda kazandı.

1970’li yıllar Ayhan Işık’ı Klasik Türk müziği eserlerini seslendirirken de gördüğümüz bir dönem oldu. Bir yandan da neredeyse 140 filmde yer alan efsanevi aktör, 1975’ten sonra yapımcılığa, yönetmenliğe ve senaristliğe ağırlık verdi. 1979 yılının 13 Haziran’ında baş ağrısı ve kusma şikayetleriyle yatırıldığı hastanede beyin kanaması teşhisi koyulan Ayhan Işık, üç gün süren yaşam mücadelesinin sonunda hayata veda etti.

İlgili İçerikler

İlk kez 14 Kasım 1914 tarihinde Fuat Uzkınay tarafından çekilen filmle sinemayla tanışan Türkiye, 1928-1939 yılları arasında ve Muhsin Ertuğrul’un...

0

(0)

Benzer Şeyler

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Türk televizyon ve sinema dünyasının en başarılı oyuncularından Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982’de dünyaya geldi....

10 Nisan 1988 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Metin Akdülger, tiyatroyla lise yıllarında tanıştı. Bu yıllarda...