bifikirbifikir

Apple MacBook Pro

Apple
1 / 7

Teknoloji dünyasının dev şirketi Apple, bir evin garajında Macintosh ile başlayan hikayesini hayatımıza kattığı birbirinden başarılı bilgisayar modelleri ile devam ettiriyor. Günümüzde, kişisel bilgisayar alanında en önde gelen markalardan olan Apple, üst düzey kullanıcılar için piyasaya sunduğu ve büyük başarı yakalayan MacBook Pro ile çıtayı arşa yerleştirdi. Her geçen yıl yenilenen ve daha da muazzam bir cihaza dönüşen MacBook Pro, ilk kez 2006 yılında kullanıcılar ile buluştu.

Apple’ın, PowerBook serisinin halefi ilan ettiği MacBook, markanın Intel işlemcilere geçişinin önemli adımlarından biri olarak görülüyor. Intel işlemcili Mac bilgisayarlar, bu dönemden sonra mükemmel bir başarı yakaladı. Yine de Apple, 2020 yılına geldiğimizde MacBook Pro’da kendi ürettiği işlemciye dönmekten çekinmedi ve “Apple M1”  tabanlı işlemcilerini, serinin yeni beyni olarak ilan etti.

MacBook Pro için önemli başka bir özellik de her zaman ekran boyutu oldu. MacBook Pro modelinin fiziksel olarak en ayırt edici özelliği ekran olduğu için genellikle seriye ait versiyonlar ekran boyutlarına göre isimlendiriliyorlar. 2006’dan bu yana MacBook Pro, 15”, 17” ve 13” ekrana sahip versiyonlar ile piyasada yer aldı. Apple, 2020’li yıllarda ise ekran açısından köklü bir değişikliğe giderek 15” ve 17” MacBook Pro modellerinin üretimine son verdi. Bu modellerin yerini ise 14” ve 16” her anlamda çok daha fazla gelişmiş yeni modeller aldı. 13” ekrana sahip model ise tüm zamanların en çok kullanılan MacBook Pro modeli olarak tam gaz yoluna devam ediyor.

2022 yılı itibari ile Apple MacBook serisine ait en yüksek donanımlı model, 16” Retina XDR ekrana sahip 10 çekirdekli, Apple M1 Max işlemciye sahip olan model olarak biliniyor. 16 çekirdekli “neural engine” ve 32 çekirdekli grafik işlemci, modelin öne çıkan diğer özellikleri.  Başlangıç seviyesinde ise 13” ekrana sahip, 8 çekirdekli M1 işlemcili model yer alıyor. Bu modelin sistem özellikleri arasında, 16 çekirdekli “neural engine” ve 8 çekirdekli GPU’nun yanı sıra 256 GB SSD yer alıyor.

MacBook Pro, işletim sistemi olarak macOS Monterey kullanıyor.

Yorumlar
Bifikir
BifikirYönetici
18.08.2023 - 11:53
Apple MacBook Pro, Apple'ın ürettiği yüksek performanslı dizüstü bilgisayar serisidir. Genellikle profesyonel kullanıcılar, tasarımcılar ve geliştiriciler gibi talepkar görevler için tasarlandı. MacBook Pro serisi, ince tasarımı, yüksek çözünürlüklü Retina ekranları, güçlü işlemcileri ve geniş bellek kapasitesi gibi özellikleriyle tanınıyor.

Bu dizüstü bilgisayarlar, farklı ekran boyutlarına (13 inç, 16 inç gibi) ve konfigürasyonlara sahip ve özellikle Intel ve daha sonra Apple'ın kendi tasarladığı M1 - M2 gibi özel işlemcilerle güçlendirilmiş modelleri bulunuyor. MacBook Pro modelleri, yüksek depolama kapasitesi, gelişmiş grafik performansı ve genellikle çoklu görevlerde etkileyici bir performans sunuyor.

Ayrıca, MacBook Pro'lar genellikle Thunderbolt bağlantı noktaları gibi çeşitli bağlantı seçenekleri ve klavye, ses sistemi ve dokunmatik çubuk gibi özelliklerle geliyor. Apple'ın işletim sistemi olan macOS üzerinde çalışıyorlar ve zarif ve dayanıklı bir alüminyum kasaya sahipler.
22.12.2022 - 12:49
İlk mac'imi 2012 yılında almıştım. Geçen 10 yıl boyunca bir çok model mac ve Windows tabanlı notebook kullanma fırsatım oldu. Şu an macbook pro 14" M1 pro 10Cpu 10Gpu 16Gb ram ve 1TB diskli versiyonu kullanıyorum. Kısaca özetlemek gerekirse şimdiye kadar üretilmiş en iyi pro versiyon diyebilirim. M1 farkı hem cpu, hem gpu tarafında bariz hissediliyor. İki farklı browser da (Chrome ve Safari) toplamda 45-50 arası sekme, Whatsapp, mesaj, mail, note, word, excel ve işlerimle ilgili bir çok farklı uygulamayı aktif açık olarak kullanıyorum. Bu durumda bile bir kez dahi cpu fan sesi duymadım. Apple farkının en çok hissedildiği gözü kapalı tercih edilecek bir ürün.
9,6

(4)

Benzer Şeyler
HUAWEI MateBook X

Hayatımıza daha çok akıllı telefon modelleri ile giren Çinli üretici Huawei, bilgisayar piyasasına da oldukça...

Tayvanlı ünlü bilişim markası MSI, oyuncu bilgisayarları alanında yeni ürünlerini bir bir sıralamaya devam ediyor....

HUAWEI MateBook X Pro

Huawei markasının oldukça övgü toplayan modeli Matebook X ile birlikte piyasaya sürdüğü bir diğer modeli...