bifikirbifikir

Ahmet Mekin

Ahmet Mekin

Gerçek ismi Ahmet Kurteli olan Ahmet Mekin, 6 Ağustos 1932 tarihinde İstanbul’da dünyaya gözlerini açtı. Yeşilçam’ın en sevilen jönlerinden biri olan usta aktörün kariyeri, aslında oyunculuktan tamamen bağımsız olarak başladı. İş hayatına manifaturacılık yaparak başladı ve gençlik yıllarında spora ilgi duyduğunu fark etti. Bunun üzerine güreş sporuna adım attı, ancak profesyonel kariyeri kaburga kemiklerinin kırılması nedeniyle sona erdi. İlerleyen süreçte futbolculuk yapmaya başladı. Bu branşta da gayet başarılı oldu ve bir süreliğine Bakırköyspor’un çatısı altında top koşturdu. Ne var ki, büyük bir futbol takımına transfer olmak için idmana çıkmadan hemen önce ayağından sakatlandı. Böylece profesyonel spor kariyerini tamamen sonlandırarak yeni bir meslek aramaya başladı.

Rotasını oyunculuğa çeviren Ahmet Mekin, ilk olarak Bakırköy Halkevi’nde amatör oyunlarda sahne aldı. 1957 yılında izleyicilerle buluşan Mahşere Kadar adlı filmle ilk kez beyazperdede boy gösterdi. Tiyatroyla olan bağını da koparmadan, kariyeri boyunca yaklaşık 200 filmde rol aldı. Osman Seden imzalı Aşktan da Üstün, Mekin’in ün kazanmasına vesile olan ilk film oldu. Bu yapımı Kelebekler Çift Uçar, Gurbet Kuşları, Bir Türk’e Gönül Verdim ve Düğün gibi popüler filmler izledi. Ancak Ahmet Mekin’i Yeşilçam’ın en ünlü aktörlerinden birine dönüştüren asıl film, 1978 yılında beyazperdeye taşınan Selvi Boylum Al Yazmalım oldu. Bu filmde Türkan Şoray ve Kadir İnanır’la birlikte rol alan Mekin, 1980’li yıllardan itibaren bazı televizyon dizilerinde de çeşitli roller üstlendi. Oyuncu Şükran Sabuncu’yla evli olan usta aktör, 1990’lı yılların sonlarından beri Balıkesir’in Erdek ilçesinde yaşıyor.

İlgili İçerikler

İlk kez 14 Kasım 1914 tarihinde Fuat Uzkınay tarafından çekilen filmle sinemayla tanışan Türkiye, 1928-1939 yılları arasında ve Muhsin Ertuğrul’un...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü ve güzel oyuncu Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Irak Türkmeni...

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Yeni nesil oyuncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu bayrağını her zaman...