bifikirbifikir

Müjde Ar

Müjde Ar

Kamile Suat Ebrem adı belki pek çok insan için bir şey ifade etmiyor olabilir ama Müjde Ar diyince taşlar yerine oturuyor. Türk sinemasının en sevilen oyuncularından bir tanesi olan Müjde Ar’ın gerçek ismi aslında Kamile Suat Ebrem ama kimse onu bu isimle tanımıyor.

21 Haziran 1954 tarihinde dünyaya gelen Müjde Ar, ünlü söz yazarı Aysel Gürel’in biricik kızı. Babası da ünlü bir gazeteci olan ünlü oyuncunun bir tane de kız kardeşi var. Daha küçük yaşlarda tiyatro oyunculuğuna ilgi duyan Müjde Ar’ın çabaları boşa gitmiyor ve yıldızı parlıyor. Eşsiz güzelliği sayesinde oyunculuğun yanı sıra mankenlik de yapmaya başlıyor. Güçlü bir kadın karakter olduğu için Türk sinemasının en özgür ve kadınsı isimlerinden bir tanesi olarak yıldızı parlıyor.

Müjde Ar’ı gerçek anlamda ünlü yapan ilk rol, Aşk-ı Memnu dizisinde canlandırdığı Bihter karakteri. Bu rol Ar’a öyle bir şöhret kazandırıyor ki bir anda pek çok film teklifi almaya başlıyor. 1977 yılından sonra Türk sinemasının en ünlü filmlerinde önemli rollerin sahibi oluyor. Müjde Ar’ı dönemin diğer kadın oyuncularından farklı kılan özelliği cinselliğinden utanmıyor olması. Özgür tavırları sayesinde birçok yönetmenin çalışmak istediği yegane sanatçılardan bir tanesi hâline geliyor.

Üstün oyunculuk başarısı ve bitmek bilmeyen enerjisi ile fark yaratan Müjde Ar, son yıllarda sakin bir hayat geçiriyor olsa da başarılarının bıraktığı iz hiçbir zaman silinmiyor.

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü ve güzel oyuncu Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Irak Türkmeni...

Yeni nesil oyuncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu bayrağını her zaman...

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...