bifikirbifikir

Metin Akdülger

Metin Akdülger

10 Nisan 1988 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Metin Akdülger, tiyatroyla lise yıllarında tanıştı. Bu yıllarda hem amatör oyunlarda rol alan hem de lisedeki tiyatro derslerine katılan başarılı oyuncu, lisans eğitimini Koç Üniversitesi’nin Uluslararası İlişkiler bölümünde tamamladı. Oyunculuğa olan tutkusunu da bu dönemde fark ettiği için, üniversite yıllarında bir yandan usta oyuncu Yıldız Kenter’den ders almaya başladı. Uzun zaman boyunca aldığı oyunculuk eğitimleri sonucunda ilk olarak Craft Tiyatro’nun çatısı altında ve Kaset isimli tiyatro oyununda sahneye çıktı. Beyazperdede ilk boy gösterişi ise Ahmet Küçükkaya imzalı Bensiz adlı film oldu. Bu filmde Necip isimli bir karakteri canlandıran Akdülger, bu role son derece sıkı bir şekilde çalıştı. Sekiz ay boyunca yaptığı çalışmaların yanı sıra, canlandırdığı rol gereğince tam on yedi kilo verdi.

Metin Akdülger’i daha sonra yeniden tiyatro sahnelerinde gördük. Ünlü oyuncu, bu kez de İKSV kapsamında düzenlenen tiyatro festivali kapsamında Didaskali Tiyatro’nun Maşenka oyunuyla sahneye çıktı. Nabokov’un romanından uyarlanan bu oyunda Ganin adında bir karakteri canlandırdı ve izleyicilerden tam not aldı. Ancak Akdülger’in çok daha geniş kitleler tarafından tanınması, 2013 yılında, yani Bensiz filminde oynadığı sıralarda rol aldığı Medcezir dizisi sayesinde oldu. Serenay Sarıkaya ile Çağatay Ulusoy’un başrollerini paylaştığı bir gençlik dizisi olan Medcezir, Akdülger’in ülke çapında tanınmasını sağladı. 2015’te Analar ve Anneler adlı televizyon dizisinde, 2016’da Kahraman Hep Erkek adlı tiyatro oyununda ve yine aynı yıl Muhteşem Yüzyıl: Kösem dizisinde boy gösteren başarılı oyuncu; 2018’de En Sevdiğim Kumaş filminde rol aldı. Cannes Film Festivali’nde de gösterilen bu filmi, aynı yıl izleyicilerle buluşan Şahsiyet ve 2019 yılında yayınlanan Atiye adlı internet dizileri izledi. Günümüzde birbirinden başarılı projelerde gördüğümüz Akdülger, bir yandan da Journers adlı bir müzik grubunda yer alıyor.

İlgili İçerikler

Sözlük karşılığı “önemli rollerde oynayan genç erkek oyuncu” olan jön kelimesini Yeşilçam döneminden söz ederken daha çok kullanıyoruz. Çünkü ilk...

0

(0)

Benzer Şeyler

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Türk televizyon ve sinema dünyasının en başarılı oyuncularından Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982’de dünyaya geldi....

15 Ağustos 1984 tarihinde İzmir’de dünyaya gelen Salih Bademci, lise eğitimini Bornova Anadolu Lisesi’nde tamamladı....