bifikirbifikir

Kıvanç Tatlıtuğ

Kıvanç Tatlıtuğ

Ülkemizin en sevilen oyuncularından biri olan Kıvanç Tatlıtuğ, 27 Ekim 1983 tarihinde Adana’da dünyaya geldi. Kariyerine ilk olarak modellik yaparak başladı ve 2002 yılında Best Model of Turkey unvanını kazandı. Ancak onun geniş kitleler tarafından tanınmasına vesile olan ilk adım, 2005-2007 yılları arasında rol aldığı Gümüş adlı televizyon dizisi oldu. Bu diziyi, 2007-2008 sezonunda yayınlanan Menekşe ile Halil dizisi izledi. 2008-2010 yılları arasında izleyicilerle buluşan ve Türk televizyon tarihinde gerçek bir efsaneye dönüşen Aşk-ı Memnu dizisi ise Kıvanç Tatlıtuğ’un kariyerinde büyük bir dönüm noktası oldu. Halit Ziya Uşaklıgil’in aynı isimli romanından uyarlanan bu dizi, Tatlıtuğ’un da ülkenin en çok konuşulan isimlerinden biri haline gelmesini sağladı.

Kıvanç Tatlıtuğ’u Aşk-ı Memnu’nun ardından da çok sayıda başarılı projenin içinde ve genellikle başrol koltuğunda gördük. Kuzey Güney, Kurt Seyit ve Şura, Cesur ve Güzel ve Çarpışma adlı televizyon dizilerinin başrol oyunculuğunu üstlenen Tatlıtuğ, Türk televizyonlarının bir diğer efsane dizisi olan Ezel’de de birkaç bölüm boyunca konuk oyuncu olarak rol aldı. Ayrıca; sinema filmlerinde de sık sık boy gösterdi. Tatlıtuğ’un 2007 yılında Amerikalılar Karadeniz’de 2 adlı sinema filmiyle başlayan beyazperde yolculuğu; Kelebeğin Rüyası, Hadi Be Oğlum ve Organize İşler 2: Sazan Sarmalı gibi filmlerle devam etti. Özellikle Organize İşler 2: Sazan Sarmalı’nda gösterdiği performans, hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından çok beğenildi. 2010 yılında Oyuncak Hikayesi 3 filminde de seslendirme kadrosunda yer alan başarılı oyuncu, 2016 yılında Başak Dizer’le dünya evine girdi.

İlgili İçerikler

Sözlük karşılığı “önemli rollerde oynayan genç erkek oyuncu” olan jön kelimesini Yeşilçam döneminden söz ederken daha çok kullanıyoruz. Çünkü ilk...

10

(2)

Benzer Şeyler

Ünlü ve güzel oyuncu Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Irak Türkmeni...

Yeni nesil oyuncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu bayrağını her zaman...

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...