bifikirbifikir

Engin Öztürk

Engin Öztürk

28 Eylül 1984, Eskişehir doğumlu olan Ahmet Engin Öztürk; hem ilk ve orta öğrenimini hem de lise eğitimini Eskişehir’de tamamladı. Üniversite eğitimi için Hacettepe Üniversitesi’nin Devlet Konservatuvarı Tiyatro Bölümü’nü kazandığında Eskişehir’den Ankara’ya taşındı. 2012 yılında mezun olan başarılı oyuncu, aslında oyunculuk kariyerine mezuniyetinden önce başladı. Onu ekran önünde gördüğümüz ilk proje, 2010-2012 yılları arasında izleyicilerle buluşan ve başrol koltuğunda Beren Saat’in oturduğu Fatmagül’ün Suçu Ne adlı televizyon dizisiydi. Burada yardımcı oyuncu olarak rol alan Öztürk, bu dizi sayesinde hem ülkemizde hem de dizinin satıldığı Orta Doğu ülkelerinde geniş bir hayran kitlesine ulaştı.

2012 yılında, çalıştığı barın sahibi olan Erdal Beşikçioğlu’nun başrolünde olduğu Behzat Ç: Bir Ankara Polisiyesi isimli dizide yine yardımcı oyuncu olarak rol aldı. Başrol koltuklarından birine ilk oturuşu ise 2013-2014 yılları arasında ekranlara gelen Muhteşem Yüzyıl dizisi sayesinde oldu. Bu dizide Şehzade Selim rolünü canlandıran Engin Öztürk, kariyerine Hayat Yolunda, Hatırla Gönül, Yüksek Sosyete, Diriliş Ertuğrul ve Doğduğun Ev Kaderindir gibi popüler televizyon dizileriyle devam etti. Ayrıca, kariyerinin başlarında, 2013 yılında vizyona giren Çanakkale Yolun Sonu adlı sinema filminde Mustafa Kemal rolüne hayat vererek ilk beyazperde tecrübesini de edinmiş oldu. Öztürk’ün oynadığı sinema filmlerine 2020 yılında Biz Böyleyiz adlı yapım da eklendi. 2018-2020 yılları arasında Türk yapımı Netflix orijinal dizisi Hakan: Muhafız’da yardımcı oyuncu rolünü üstlenen başarılı isim, 2021’de bir diğer Netflix dizisi olan 50m2’nin başrol oyuncusu olarak görev aldı.

İlgili İçerikler

Sözlük karşılığı “önemli rollerde oynayan genç erkek oyuncu” olan jön kelimesini Yeşilçam döneminden söz ederken daha çok kullanıyoruz. Çünkü ilk...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü ve güzel oyuncu Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Irak Türkmeni...

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Yeni nesil oyuncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu bayrağını her zaman...