bifikirbifikir

Engin Altan Düzyatan

Engin Altan Düzyatan

1979 yılının 26 Temmuz’unda İzmir’de dünyaya gelen Engin Altan Düzyatan, oyunculuk eğitimine 1996 yılında ve Dokuz Eylül Üniversitesi’nde kazandığı tiyatro bölümüyle başladı. 2001 yılında lisans eğitimini tamamladıktan sonra İstanbul’a taşınma kararı aldı. Burada, hem Kenter Tiyatrosu’nda hem de DOT Tiyatrosu’nda sahne almaya başladı. Diyarbakır Devlet Tiyatrosu’nun yönetmenlik koltuğuna da bir oyun için oturan başarılı oyuncu, televizyon ekranlarında boy göstermeye ilk olarak yardımcı oyuncu olarak rol aldığı Ruhsar dizisiyle başladı.

İlk başrol oyunculuğunu ise 2002-2003 yılları arasında yayınlanan Koçum Benim dizisinde üstlendi. İlerleyen yıllarda Hürrem Sultan, Alacakaranlık, Kampüsistan, Azize, Sil Baştan, Kadın Her Zaman Haklıdır, Kızlar Yurdu, Affedilmeyen, Sevgili Dünürüm, Dantel, Cesaretin Var mı Aşka ve Bir Bulut Olsam gibi birçok televizyon dizisinde rol aldı. Bir yandan, sinema filmlerini de unutmadı. Kalbin Zamanı ile başlayan beyazperde yolculuğu; Beyza’nın Kadınları, Cennet, Mezuniyet, New York’ta Beş Minare, Bir Avuç Deniz, Romantik Komedi, Anadolu Kartalları ve Bu Son Olsun gibi filmlerle devam etti.

2010 yılında rol aldığı Kapalıçarşı dizisiyle performansı çok beğenilen Engin Altan Düzyatan, 2012’de Bir Avuç Deniz filminde gösterdiği performansla Los Angeles Movie Awards tarafından En İyi Erkek Oyuncu ödülüne layık görüldü. Onun hem ülke hem de dünya çapında ün kazanmasında en önemli basamak ise 2014-2019 yılları arasında TRT 1 ekranlarında izleyicilerle buluşan Diriliş Ertuğrul dizisi oldu. Bu dizide Ertuğrul Gazi karakterine hayat veren Düzyatan, 2019’da Kurşun, 2021’de de Barbaroslar: Akdeniz’in Kılıcı dizilerinde başrol oyunculuğunu üstlendi. 2014 yılında Neslişah Alkoçlar ile dünya evine giren Düzyatan, iki çocuk babası.

İlgili İçerikler

Sözlük karşılığı “önemli rollerde oynayan genç erkek oyuncu” olan jön kelimesini Yeşilçam döneminden söz ederken daha çok kullanıyoruz. Çünkü ilk...

0

(0)

Benzer Şeyler

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Türk televizyon ve sinema dünyasının en başarılı oyuncularından Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982’de dünyaya geldi....

10 Nisan 1988 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Metin Akdülger, tiyatroyla lise yıllarında tanıştı. Bu yıllarda...