bifikirbifikir

Ekrem Bora

Ekrem Bora

Ekrem Bora, gerçek ismiyle Ekrem Şerif Uçak, 7 Mart 1932 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Babası Mahzar Bey henüz Ekrem Bora yalnızca 40 günlükken bir eğitim uçuşunda şehit olunca, Bora ve ailesi de İstanbul’a taşındı. Eğitim hayatına burada başlayan başarılı aktör, ortaokul diplomasını aldıktan sonra Sultanahmet Devlet Basımevi Kursu’nu tamamladı. Daha sonra bir süre boyunca dizgici ve ciltçi olarak çalıştı. Sinemayla tanışması ise 1953 yılında, Yıldız Dergisi tarafından düzenlenen bir yarışma sayesinde oldu. Ekrem Bora aslında bu yarışmayı birinci olarak tamamlamayı başardı, ancak askere gitmesi gerektiği için bir filmde rol alamadı. Askerlik görevini tamamladıktan sonra yeniden İstanbul’a döndü ve Sezai Solelli’nin vesilesiyle 1956 yapımı Alın Yazısı filminde oynadı. İlk beyazperde tecrübesi olan Alın Yazısı’ndan sonra iki film daha çevirdi ve yaklaşık iki yıl boyunca oyunculuğa ara verdi.

İki yılın ardından sektöre son derece hızlı ve başarılı bir giriş yapan Ekrem Bora, bu süreçte onlarca farklı filmde rol alarak Yeşilçam’ın en sevilen jönleri arasına girmeyi başardı. Ünlü aktörün en popüler filmleri arasında Acı Hayat, Yalnız Değiliz, Gözleri Ömre Bede, Yakılacak Kitap, Suçlular Aramızda, Bozuk Düzen ve Dikkat Kan Aranıyor gibi yapımları sayabiliriz. En parlak yıllarını 1960-1970 yılları arasında geçiren Bora, 2009 yılına kadar çok sayıda filmde rol almayı sürdürdü. 8 Mart 2012’de kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye kaldırılan usta aktör, 1 Nisan 2012’de hayata gözlerini yumdu.

İlgili İçerikler

İlk kez 14 Kasım 1914 tarihinde Fuat Uzkınay tarafından çekilen filmle sinemayla tanışan Türkiye, 1928-1939 yılları arasında ve Muhsin Ertuğrul’un...

0

(0)

Benzer Şeyler

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Türk televizyon ve sinema dünyasının en başarılı oyuncularından Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982’de dünyaya geldi....

10 Nisan 1988 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Metin Akdülger, tiyatroyla lise yıllarında tanıştı. Bu yıllarda...