bifikirbifikir

Buğra Gülsoy

Buğra Gülsoy

Ülkemizin en sevilen aktörlerinden biri olan Behiç Buğra Gülsoy, 22 Şubat 1982 tarihinde Ankara’da dünyaya geldi. Lise eğitimini tamamlayana dek Ankara’da yaşadı. Üniversite eğitimini ise Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin Mimarlık Bölümü’nde alarak 2004 yılında mezun oldu. İlk sahne tecrübesini henüz 13 yaşındayken edinen başarılı oyuncu, Kıbrıs’ta geçirdiği üniversite yılları boyunca hem devlet tiyatrosunda sahne aldı hem de çeşitli kısa filmlerde yönetmenlik ve oyunculuk görevlerini üstlendi. Kıbrıs Film Derneği’nin de kurucu ekibi arasında yer aldı, hatta Uluslararası Kıbrıs Film Festivali’nin direktörlüğünü ve proje tasarımcılığını yaptı. Ekranlarda ilk kez boy göstermesi ise 2008 yılında oldu. Bu yılda Kanal D aracılığıyla izleyicilerle buluşan Hepimiz Birimiz İçin adlı televizyon dizisinin başrol koltuğuna oturdu. Ardından, Mahsun Kırmızıgül’ün yönetmenliğinde çekilen Güneşi Gördüm adlı uzun metraj filmde yer aldı.

Buğra Gülsoy’un kariyerinin durmaksızın ve başarı grafiğini gitgide artırarak ilerlediğini söylemek mümkün. Güneşi Gördüm’ün yanı sıra; Heteropya, İnsan Üçleme, Alt Üst, Nar Yarası, Mutlu Son, Gölgeler ve Suretler, Güzel Günler Göreceğiz, Görümce, Robinson Crouse, Mahalle, Acı Tatlı Ekşi ve Cebimdeki Yabancı isimli sinema filmlerinde birbirinden başarılı performanslar sergiledi. Elbette bu esnada televizyon ekranlarından da uzak kalmadı. 2009-2011 yılları arasında Unutulmaz, 2010-2011 sezonunda da Fatmagül’ün Suçu Ne adlı televizyon dizilerinde rol alması, Gülsoy’un geniş bir izleyici kitlesi tarafından tanınmasına vesile oldu. Nitekim, 2011 yılında televizyon dizilerindeki ilk büyük başrol tecrübesini de Kuzey Güney adlı dizide Kıvanç Tatlıtuğ’la birlikte rol alarak yaşadı. 2013-2021 yılları arasında Eski Hikaye, Bana Artık Hicran De, Aşk Yeniden, 8. Gün, Kızım, Azize, Uyanış: Büyük Selçuklu ve Misafir gibi popüler dizilerin başrol koltuğuna oturdu. 2011-2012 yılları arasında Burcu Kara ile bir yıl süren bir evlilik yaşayan Gülsoy, 2018’de Nilüfer Gürbüz’le dünya evine girdi.

Görsel Kaynak: https://www.yasemin.com
İlgili İçerikler

Sözlük karşılığı “önemli rollerde oynayan genç erkek oyuncu” olan jön kelimesini Yeşilçam döneminden söz ederken daha çok kullanıyoruz. Çünkü ilk...

0

(0)

Benzer Şeyler

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...

Türk televizyon ve sinema dünyasının en başarılı oyuncularından Tuba Büyüküstün 5 Temmuz 1982’de dünyaya geldi....

10 Nisan 1988 tarihinde Bursa’da dünyaya gelen Metin Akdülger, tiyatroyla lise yıllarında tanıştı. Bu yıllarda...