bifikirbifikir

Aytaç Arman

Aytaç Arman

Gerçek ismi Veysel İnce olan usta aktör Aytaç Arman, 22 Haziran 1949 tarihinde Adana’da dünyaya geldi. Erkek Sanat Enstitüsü’nde başladığı eğitim hayatına Ankara Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisi’ni kazanarak devam etti. Akademi yılları hâlen devam ederken, Ekstra Ekpres dergisi tarafından 1969 yılında düzenlenen bir yarışmaya katıldı. Bu yarışmanın şikeli olduğuna ve birincilerin zaten yarışma öncesinde belirlendiğine dair iddialar vardı. Ancak Aytaç Arman, yarışmayı ikincilikle tamamlamayı başardı. 1971 yılında bir yarışmaya daha katıldı. Ses dergisi tarafından düzenlenen bu yarışmanın erkekler kategorisinde yeniden ikincilik rütbesini elde etti. Bunun üzerine sinema sektörüne giriş yaptı ve bir süre ikinci sınıf rolleri canlandırdı. Kariyerinin ilk sıçrayışını ise Yılmaz Güney imzalı Baba filminde yaşadı. Burada sergilediği performansla dikkatleri üzerine toplayan Arman, kısa süre sonra başrol oyunculuğu mertebesine çıkmayı başardı.

Sinema sektöründeki ilk ödülünü 1981 yılında izleyicilerle buluşan ve yine Yılmaz Güney’in imzasını taşıyan Düşman filmiyle kazanan Aytaç Arman, kariyeri boyunca Murat ile Nazlı, Emekçi Kadın, Babaların Günahı, Adı Vasfiye, Fatmagül’ün Suçu Ne, Kadının Adı Yok, Gece Yolculuğu, Bekle Dedim Gölgeye ve İz gibi birçok popüler yapımda rol aldı. Özellikle Adı Vasfiye ve Gece Yolculuğu filmlerinde gösterdiği performanslar hem izleyiciler hem de eleştirmenler tarafından çok beğenildi. Arman, yaşamının son çeyreğinde de ekranlardan ve beyazperdeden uzak kalmadı. 90’ların sonlarının kült dizisi Yılan Hikayesi’nde de boy gösteren usta aktör, 2010’lu yıllarda Devrimden Sonra, Adını Feriha Koydum, Kara Para Aşk ve Yıldızlar Şahidim gibi dizi ve filmlerde de oynadı. 2019 yılına kadar kanser tedavisi gören Arman, tedavi gördüğü hastanede 26 Şubat 2019 tarihinde hayata gözerini yumdu.

Görsel Kaynak: https://atomfilm.org
İlgili İçerikler

İlk kez 14 Kasım 1914 tarihinde Fuat Uzkınay tarafından çekilen filmle sinemayla tanışan Türkiye, 1928-1939 yılları arasında ve Muhsin Ertuğrul’un...

0

(0)

Benzer Şeyler

Ünlü ve güzel oyuncu Farah Zeynep Abdullah 17 Ağustos 1989’da, İstanbul’da dünyaya geldi. Irak Türkmeni...

Yeni nesil oyuncular ne kadar uğraşırsa uğraşsın Türk sinemasının en yakışıklı oyuncusu bayrağını her zaman...

Gerçek ismi Tamer Özyeğitoğlu olan Tamer Yiğit, 19 Ocak 1942 tarihinde Balıkesir’de dünyaya geldi. Akademi...