bifikirbifikir
FILA

FILA

FILA Hakkında

İtalyanların dev spor giyim ve ayakkabı markası FILA ya da Fila 1911 yılında kuruldu. Yüz yılı aşan bir gelenek ve tecrübe ile bu günlere gelen marka günümüzde de sektörün devleri arasında yer almaya devam ediyor. FILA kuruluş döneminde spor dünyası ve gündelik moda üzerine kaliteli ve üst düzey ürünler üretmeyi hedefledi. Lüks ürünlerin tasarımını sanatçılara yaptıran marka 1923 yılına kadar kurulduğu bölge Biella ve etrafında tanınan bir markaya dönüştü. Markanın kurucusu olan Fila kardeşler 1923 yılından sonra İtalya’nın tamamına ve dünyaya hükmeden bir devin ortaya çıkmasını sağladılar. Bu çıkışta FILA’nın kendine özgü tarzı ve ürün kalitesi etkili oldu.

FILA 1923’den 1960’lara kadar daha çok günlük ve sportif modaya yön veren bir marka olarak adından söz ettirdi. 1968’de ise markanın direktörlüğüne Enrico Frachey’in getirilmesi FILA’nın vizyonunu değiştirdi. Bu dönem sonrasında profesyonel spora ve daha sportif giyinen insanlara yönelik ürünler üzerine çalışmaya başlayan FILA kısa sürede büyük bir başarı elde etti. FILA ilk etapta tenis sporuna büyük yatırım yaptı ve bu spor dalına sponsorluklar vermeye başladı.

FILA 2000’lere kadar sporun birçok branşına verdiği sponsorluklar ve spora yönelik ürettiği ürünler ile yoluna devam etti. 2005 yılında ise marka ekonomik olarak sıkıntılı bir sürecin içine girdi. FILA 2007 yılında ise Güney Koreli şirketlerin yönetimi altında girdi. Bu devir sonrası markanın tüm operasyonları Çin ve Güney Kore gibi Uzakdoğu ülkelerine taşındı. Markanın yönetim merkezi de Güney Kore’de bulunuyor. FILA günümüzde halen kalitenin ve şıklığın spor modasındaki sembol markalarından biri olarak biliniyor.

FILA Ürünleri