bifikirbifikir
SsangYong

SsangYong

SsangYong Hakkında

Güney Kore’nin köklü geçmişe sahip otomobil ve çelik üretim firması SsangYong, günümüzde tüm dünyada tanınan bir marka olmayı başardı. Markanın geçmişi 1954 yılına dayanıyor. Şirket, faaliyetlerine, 1954’te Ha Dong – Hwan Motor Fabrikası adı altında başladı. Ha Dong – Hwan Motor, 1962 yılının sonlarında kurulan Dongbang Motor ile güçlerini 1963 yılında kurulan ortaklık ile birleştirdi. Bu birleşmenin ardından oldukça güçlenen yapı, özellikle iç pazarda ses getirmeyi başardı. 1965 yılında şirket, Güney Kore Ulaştırma Bakanlığı’ndan örnek şirket ödülü bile aldı. Hemen bir yıl sonrasında da yurtdışına açılma kararı aldı. 1966’da Brunei’ye yapılan ihracat, şirketin ilk yurtdışı deneyimi oldu. Daha sonra şirket, ihracat ve ortaklık ağını geliştirerek büyümeye devam etti. Kurulduğu günden bu yana, şirket; üstün kalite, performans ve gelişmiş stil mottosu altında hareket ediyor.

Özellikle o yıllarda jip tarzı araçlar üreten marka, ürün yelpazesini genişleterek özel amaçlı araç üretimine de başladı. 1980’lerde Güney Kore Ulusal Savunma Endüstrisi’ne de dahil oldu. 1982’den itibaren ayrıca iş makinesi ve ağır taşıt üretimi alanında da faaliyet gösteren şirket, 1988 yılında yapılan yeni ortaklık ile bugünkü ismi SsangYong markası altında birleşti. Kore dilinde “İkiz Ejder’’ anlamına gelen SsangYong, Uzak Doğu’nun egzotik yüzünü o yıldan itibaren tüm dünyaya tanıtmaya başladı. 1988’den sonra hızla gelişen SsangYong, binek araç modelini de aynı yıl içinde satışa sundu. Korando modeli station araç, büyük beğeni topladı. Daha sonra marka 4 nesil daha Koranda modeli araçlar üretti. SsangYong, 1993’te binek otomobiller geliştirmek için Alman devi Mercedes ile anlaşma sağladı. Bir yandan da otobüs, kamyon, iş makinesi üretimine hız kesmeden devam etti. 1993’te bir SsangYong fenomeni, Musso satışa çıktı. Bu 4x4 pick-up markaya sınıf atlattı demek yanlış olmaz.

1998’de Nissan – Daewoo grubu ile birleşen SsangYong, bir süre devam eden ortaklıktan sonra 2000 yılında tekrar bağımsız bir şirket oldu. 2000’den sonra en büyük patlamasını yapan şirket, tüm dünyada etkin bir satış ağı yakaladı. Şirket,  2011 yılında, Mahindra & Mahindra Ltd. ile birleşti. SUV tarzı binek araçlar, arazi araçları segmentlerinde birçok model ile başarı yakalayan SsangYong, halen dünyanın önemli araç üreticilerinden biri konumunda.

Yorumlar
08.10.2021 - 20:52
Koreli araç üreticisi SsangYong, güçlü rakipleri ile pickup pazarında da rekabet etme derdinde. Bunu da Musso Grand modeli ile başarabilecek gibi. Özellikle markanın SUV modeli Rexton G4 ile aynı kasaya sahip olması, Musso Grand’in nasıl bir pickup olduğunu anlatıyor diyebiliriz.

Şehiriçi kullanımda adeta lüks bir araç izlenimi sunan model, aynı zamanda arazide de oldukça etkili. Ayrıca rakiplerine göre biraz da olsa düşük olan fiyatı, pazarda tercih sebebi olmasını sağlıyor. Sürücü kokpitinin de efsane olduğunu söylemeden geçmek olmaz.
* Bu yorum SsangYong Musso Grand için yapılmıştır.
7,7

(4)

Popüler Şeyler
SsangYong Musso Grand

Koreli otomotiv şirketi SsangYong, pick-up pazarında rakipleri kadar adından söz ettirmeyi istiyor. Aslında marka 1993...

SsangYong Ürünleri

SsangYong Musso Grand

Koreli otomotiv şirketi SsangYong, pick-up pazarında rakipleri kadar adından söz ettirmeyi istiyor. Aslında marka 1993...