bifikirbifikir

Lamborghini Miura

Lamborghini
Lamborghini Miura

Lamborghini Miura, Grand Tourer, süper otomobillerin atası, nasıl anarsanız anın, bugün 55. yaşını kutlayan Miura, 1966 yılında piyasaya sürülmüş ve “dünyanın en hızlı seri üretim arabası” olarak tahta oturmuştur.

Sadece Marcello Gandini’nin tasarladığı çarpıcı görünümü ve hızı değil, ilk defa motorun aracın ortasına yerleştirildiği radikal dizaynıyla yarış arabalarından ilham almış ve süper otomobil konseptini başlatmıştır. Yol otomobilleri için tamamen yabancı ve yeni olan bu fikir ile herkesi şok etmiştir desek, abartmış olmayız.  O zamana kadar önden çekişli, Ferrari benzeri motora sahip sedanlar satan Lamborghini’nin kurucusu Ferruccio Lamborghini, Miura'yı üretmeyi hiç istememişti. Üç mühendisin ikna etmesiyle radikal bir şekilde tasarlanan sadece şasesi ile aktarma organları 1965 yılında Turin Autoshow’a götürülen Miura, herkes tarafından yenilikçi bulundu ve siparişlerin ardı arkası kesilmedi.

İlgili İçerikler

Klasik arabaları muhteşem yapan şey, insanlar için kaçması imkansız olan bir sona, ölüme direnmiş olmalarıdır. Yoksa, bugünkü arabalar daha hızlı,...

9,2

(1)

Benzer Şeyler
Cadillac DeVille

The Godfather, The Untouchables gibi ünlü filmlerde hep bir klasik Cadillac arar gözler. Al Capone...

Porsche 911 Klasik

Porsche 911 klasik arabaseverlerin görür görmez tanıyacağı bir araba.Meşhur Ferrari 356’nın varisi olan 911,...

Dünya çapında tanınan klasiklerden biri olan Ferrari 250 GTO, aynı zamanda dünyada bir açık artırmada...